Три документарни филмови од Музеј на РСМ за одбележување на Меѓународниот ден на музеите

Од денес, на Јутјуб каналот на Музеј на Република Северна Македонија, по повод меѓународното обележување на денот на музеите во светот, ќе бидат објавени три етнолошки документарни филмови, соопшти во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, директорот Јован Шурбановски.

-Веројатно во Словенија е најубавото одбележување, односно таму ги отворија музеите. Ние над месец време работевме на ова па отворивме канал на YouTube каде прикажуваме етнолошки документарни филмови. Ги поканивме студентите да ни се приклучат. Ќе прикажеме три документарни филмови од денес, информираше Шурбановски.

Според него интересот за музеологијата и за културното наследство се зголемува постојано и смета дека потребни се повеќе музеи на иднината, односно технологијата.

-Во Македонија не постои технолошки музеј а тие се меѓу најпосетените. Новиот музеј на Матка на пример е еден од најпосетените. Фалат сепак музеи на иднината, изјави Шурбановски.

Прочитајте и...  Гутереш: Вакцината против коронавирус ќе биде светско јавно добро достапно на сите

 

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат