ТРГОВСКАТА ВОЈНA НЕ СТИВНУВА: Мексико му одговара на САД по најавите за зголемени царини – Слободен печат
ВестиПланета

ТРГОВСКАТА ВОЈНA НЕ СТИВНУВА: Мексико му одговара на САД по најавите за зголемени царини

Мексико денеска објави дека ќе одбие договор за „трета безбедна земја” врз основа на кој се бара од азилантите прво да поднесат барање за азил во Мексико.

Мексико почна контра-офанзива по закани за американски такси, со порака дека мерките преземени од страна на американската администрација против мигранти спречиле стотици илјади луѓе да стигнат до САД.

Мексико денеска објави дека ќе одбие договор за „трета безбедна земја” врз основа на кој се бара од азилантите прво да поднесат барање за азил во Мексико.

Мексиканската амбасадорка во САД, Марта Барсен, рече дека постои јасна граница за која треба да се преговара, а тоа е мексиканско достоинство.

Мексикански претставници отпатуваа во Вашингтон за средба со американските колеги, а на прес-конференција, мексиканскиот министер за надворешни работи Марсел Ебрард изјави дека секој договор со трета земја е неприфатлив за Мексико.

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека ќе воведе пет проценти такси за мексиканските производи почнувајќи од 10 јуни.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close