Трговската војна го зема данокот: Увозот на стоки од САД во Кина намален за 19 отсто – Слободен печат
ВестиЕкономија

Трговската војна го зема данокот: Увозот на стоки од САД во Кина намален за 19 отсто

Сепак јулскиот пад е речиси на половина помал од јунскиот кога намалувањето на увозот на американски стоки во Кина беше дури 31,4 oтсто.

Увозот на стоки од САД во Кина во јуни забележа пад за 19 проценти во однос на истиот месец од претходната година, поради што се засили трговската војна со Вашингтон.

Сепак јулскиот пад е речиси на половина помал од јунскиот кога намалувањето на увозот на американски стоки во Кина беше дури 31,4 oтсто.

Извозот на стоки од Кина во САД во јули забележа пад за 6,5 проценти.

Пекинг е санкциониран со казни и суспендирања за купување на американска соја и други производи со што се зголемуваат царинските тарифи за кинески стоки во САД со која е во спор околу трговијата и технологијата.

Претседателот на САД, Доналд Трамп минатата недела се закани дека ќе воведе нови царини за стоките кои се увезуваат од Кина во вредност од 300 милијарди долари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close