ТРЕТПАТ ВО 30 ДЕНА: Опозициски пратеник во Хрватска исфрлен од парламентарна седница – Слободен печат
ВестиРегион

ТРЕТПАТ ВО 30 ДЕНА: Опозициски пратеник во Хрватска исфрлен од парламентарна седница

Пернар повторно зборуваше за Фими медија, а министерот за финансии го праша кога ХДЗ мисли да ги врати парите извлечени од таа фирма.

Хрватскиот опозициски пратеник Иван Пернар денеска, по третпат во 30 дена, беше исфрлен од седница на парламентот. Тој денеска беше отстранет затоа што доцнел, зборувал без дозвола и на себе имал маица на која пишува „ХДЗ крадци”.

Пернар повторно зборуваше за Фими медија, а министерот за финансии го праша кога ХДЗ мисли да ги врати парите извлечени од таа фирма. Без да му биде даден збор, истото прашање го постави и на потпретседателот на Саборот Жељко Рајнер. Потоа му рече дека се однесува како автомат, наместо да каже: Да, ќе ги вратиме тие пари од ХДЗ. Рајнер потоа му го одзеде зборот и го повика парламентарното обезбедување да го изнесат од сала.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close