23 C
Скопје

Третиот бран коси по Балканот и низ Европа: Ново заклучување на држави, ситуацијата се подраматична

Третиот бран на пандемија на коронавирусо ги погодува европските земји, од кои повеќето одлучуваат за нови мерки или ги продолжуваат старите. Поради ширењето на нови видови на вирус и недостаток на вакцини, европските земји се обидуваат да го забават растот на бројот на заразени лица и да го спасат оптоварениот здравствен систем од распаѓање.

Околните земји поставуваат нови рекорди во бројот на смртни случаи и заболувања. Унгарија на тој начин се најде на првото место во светот според смртноста, а БиХ има рекорден број ново заразени.

Новите затворања во Европа поради третиот бран ја намалија дури и цената на нафтата, која во вторникот падна под 62 долари.

Рекорден број на заразени во БиХ

Рекорден број нови случаи, дури 1.965, беа регистрирани во БиХ во четвртокот, а беше потврдена смрт на 77 лица претходно дијагностицирани со ковид-19. Тестирани се повеќе од 5.600 луѓе, од кои само 1.290 во Република Српска.

Во Република Српска, најголем број новозаразени повторно има во Бања Лука, каде се потврдени 167 нови случаи.

Директорот на Институтот за јавно здравје на РС, Бранислав Жељковиќ, на почетокот на неделава рече дека, ако продолжи сегашниот ритам, сите болнички капацитети во субјектот можат да бидат пополнети за помалку од десет дена. Тој предупреди дека ова е резултат на фактот дека врвот на овој трет бран на инфекција сè уште не е достигнат.

Во БиХ, денеска се тестирани 5.238 примероци, а 1.869 лица биле позитивни на коронавирусот. Уште 76 лица починаа. Најкритично е во Сараевскиот кантон, каде се регистрирани 658 нови случаи од 2.114 тестирани за еден ден, а починаа 15 лица.

Во Федерацијата БиХ, според податоците на Институтот за јавно здравје, тестирани се 3.789 примероци, од кои 1.260 биле позитивни на ковид-19. Пријавени се 59 смртни случаи за еден ден. Република Српска тестираше 1.284 примероци, а коронавирусот беше потврден кај 505 лица. Пријавени се 16 смртни случаи.

Властите во БиХ постепено воведуваат нови ограничувачки мерки за да се обидат да го запрат ширењето на инфекцијата, која се зголемува повеќе од еден месец, а во последните три недели се забележува експоненцијално зголемување на дневниот број на нови инфекции.

Во пет од десет кантони во Федерацијата БиХ, во сила е забрана за движење во текот на ноќта, а во Сараево сите угостителски објекти се затворени до Велигден.

Властите на Република Српска во понеделникот воведоа и дополнителни забрани, со наредба за затворање на ресторани и кафулиња, како и бутици, центри за убавина и фитнес и скијачки центри за една недела, пренесува индекс.хр.

Црногорските епидемиолози бараат заклучување

Во Црна Гора, во четвртокот беа пријавени нови 441 случај на инфекција, а шест лица починаа, објави Институтот за јавно здравје. Хоспитализирани биле 146 пациенти од кои 84 во животнозагрозувачка состојба.

Црна Гора денеска регистрира четири смртни случаи и 372 новозаболени лица, што е помалку од претходните денови. Бројот на активни случаи во Црна Гора е 7.296.

Во средата, Црна Гора објави нови епидемиолошки мерки што ќе важат до крајот на март и се однесуваат на општините Беране и Савник. Меѓу мерките се забрана за влез и напуштање на овие општини, полициски час од 21 часот навечер до 5 часот наутро и забрана за собирање на отворено и работење на угостителски објекти, трговски и фитнес центри.

Во земјата се пополнети две третини од капацитетите на болниците во ковид системот.

Бројот на новозаразени во Словенија и натаму расте

Бројот на заразени и хоспитализирани пациенти во Словенија расте во последните две недели, така што владата размислува за ново затворање од почетокот на април, беше потврдено на владината прес-конференција во четвртокот. Вчера беа потврдени 1.164 нови случаи на инфекција со ковид-19.

Просечната стапка на дневни инфекции во последните седум дена е 887, а починаа уште четири лица, така што вкупниот број на смртни случаи се зголеми на 3.998. Бројот на хоспитализирани лица продолжува да расте, така што во моментов има 501 од нив, од кои 107 во единиците за интензивна нега.

Во Словенија, во петокот биле пријавени 1.032 новоинфицирани лица или 15,5 проценти од 6.637 тестирани примероци. Битката со коронавирусот ја загубија 10 пациенти.

Министерот за здравство Јанез Поклокар изјави дека на Словенија „ѝ било тешко“ во третиот бран на епидемијата, главно поради„ значително поголемото“ ширење на британската варијанта на вирусот, така што во последните две недели бројот на потврдени инфекции зголемен за 25 случаи на ден.

– Бројот на помлади пациенти во единиците за интензивна нега се зголемува, а уделот на британската верзија на вирусот меѓу заразените се зголемува, предупреди тој.

Тој потврди дека на седницата, Владата донесе одлука според која од петок ќе може да се влезе во земјава само со негативен тест за ПЦР, а не со брз тест како порано, со многу ретки исклучоци како што се луѓе кои култивираат нивната земја преку граница. Тестот, исто така, ќе биде услов за карантин, не само бројот на денови како порано.

Поклокар рече дека владината експертска група предложи „затворање на делови од социјалниот живот“, додавајќи дека одлуката на крајот мора да биде политичка. Медиумите јавуваат дека епидемиолозите предложиле ново двонеделно затворање на владата.

Досега, Словенија доби околу 350.000 дози на вакцина, а за април се ветени уште 347.000 дози, вклучувајќи ги и првите пратки на вакцините „Џонсон&Џонсон“.

Можни се нови мерки во Хрватска

Бројот на новозаразени со вирусот во Хрватска оваа недела порасна за 41 процент за разлика од минатата, а само во последните 24 часа процентот на позитивни е 22,5 проценти, што е повеќе за 5,5 проценти.

Во Хрватска, денеска биле тестирани 8.003 примероци, од кои 1.802 биле новозаразени со коронавирусот, што го зголеми бројот на активни случаи на 9.052. Починаа 16 лица.

Шефот на националниот штаб, Давор Божиновиќ, најави можност за заострување на мерките на државно ниво од 1 април, имајќи предвид дека веќе се воведени построги мерки во некои окрузи.

Унгарија е на првото место во светот според стапката на смртност

Унгарија во третиот бран има најголема стапка на смртност во светот во последните седум дена. Бројот на починати „скокна“ за повеќе од 40 проценти од претходните седум дена и достигна ново највисоко ниво во четвртокот со 272 смртни случаи.

Влошената состојба ја донесе земјата со 9,8 милиони жители на првото место во светот, со 15,7 смртни случаи на 100 000 жители, пред Чешка, БиХ, Словачка и Бугарија.

Ситуацијата се влоши по појавување на британската варијанта во февруари. Во четвртокот во Унгарија имаше нешто помалку од 10.000 нови случаи.

Во петокот е забележан досега најголем број смртни случаи од последици на коронавирусот за еден ден – 275. Регистрирани се уште 11.265 новоинфицирани лица, што го зголеми бројот на активни случаи на 202.799.

– Болниците се преплавени од прилив на пациенти. Моментни се близу 12.000, а недостасува персонал, предупреди оваа недела Унгарското лекарско здружение МОК.

Унгарските власти се обидуваат да ја смират јавноста, а Гергели Гулијаш, шефот на кабинетот на Виктор Орбан, рече дека ситуацијата е тешка, но дека системот има капацитет да се справи со овие големи бројки.

Владата се потпира на кампања за вакцинација за да се запре ширењето на вирусот. Унгарија, единствената членка на Европската унија што користи кинеска вакцина „Синофарм“ и руски „Спутник V“, покрај оние што ги испорача Брисел, најмногу вакцинираше во ЕУ по Малта.

Повеќе од 400 луѓе умираат секој ден во Италија

Во Италија, бројот на заразени лица постојано расте, додека земјата воведува посилни мерки за запирање на ширењето на инфекцијата, пренесуваат светските агенции. Во средата се регистрирани 21.267 новоинфицирани лица, во вторник – 18.765, а во понеделникот – 13.846, така што вкупниот број на заболени од вирусот надмина 3,3 милиони од почетокот на епидемијата.

Повеќе од 400 луѓе умираат во земјата секој ден, 551 во вторник, најмногу од крајот на јануари, додека земјата се бори да го ограничи третиот бран на епидемијата и да ја забрза бавната кампања за вакцинација.

Според податоците на Министерството за здравство, од почетокот на епидемијата во февруари 2020 година, вкупно 106.339 лица починале од коронавирусот. Досега се дадени околу 8,1 милиони дози на вакцина, а нешто повеќе од 2,5 милиони луѓе или околу четири проценти од населението ги примиле двете дози.

Премиерот Марио Драги, кој ја презеде должноста минатиот месец, вети забрзување на вакцинацијата. Владата има намера да ја удвои стапката на вакцинација на 500.000 дози на ден до средината на април во надеж дека ќе постигне колективен имунитет до крајот на летото.

Со негативен тест на фризер во Австрија

Во Австрија денеска се потврдени 3.289 нови случаи на инфекција. Оваа бројка е далеку пониска од рекордните релчиси 10.000 што ги имаа во средината на ноември, но Австријците се загрижени за порастот на кривата што трае од почетокот на февруари. Триесет лица на кои претходно им беше дијагностицирана инфекција починаа во четвртокот. Досега во Австрија биле заразени скоро половина милион луѓе, а животот го загубиле 9.151 лице.

Сите продавници, освен продавниците за храна во источна Австрија, ќе бидат затворени од 1 до 6 април. Велигденските празници за учениците ќе бидат продолжени од една до две недели во три провинции или учењето на далечина ќе се одржи во втората недела. Учениците мора да имаат негативен тест пред да се вратат на училиште.

Вработените кои не можат да работат од дома мора да бидат тестирани еднаш неделно, а секој што ќе се врати на работа по 7 април, мора да има негативен тест. Фризерските салони ќе се отворат на 7 април, но и на Австријците ќе им треба негативен тест за да одат на фризер. Маски за лице, задолжителни во јавниот превоз и продавници, ќе мора да се носат и во други затворени простории, како и на отворено во случај на поголеми собири.

Повеќе од 30.000 нови случаи во Полска

Полска во четвртокот забележа 34.151 нов случај на коронавирус, што е највисоко ниво од почетокот на пандемијата, покажаа податоците од Министерството за здравство. Уште 579 лица починаа од ковид-19, што го зголеми вкупниот број на смртни случаи на 50.340.

– Ситуацијата во Полска е полоша отколку за време на есенскиот врв на пандемијата, бидејќи повеќе луѓе треба да бидат хоспитализирани, рече министерот за здравство Адам Ниџиелски.

Британската варијанта на коронавирусот, многу позаразна од оригиналната, сега е доминантна во Полска. Приближно три четвртини од сите болнички кревети и респиратори се окупирани, иако медиумите известуваат дека болниците веќе немаат бесплатни кревети за пациенти со коронавирус.

– Во наредните денови, Полска може да очекува уште повеќе инфекции и оние на кои им е потребна болничка нега, рече Ниџиелски за време на прес-конференција.

Полска од сабота ќе ги затвори градинките и салоните за убавина, а бројот на учесници во верски настани ќе мора да биде ограничен. Во продавниците поголеми од 100 квадратни метри, бројот на клиенти ќе биде ограничен на еден на 20 квадратни метри, додека големите продавници за мебел ќе бидат затворени.

Новите мерки ќе траат до 9 април. Хотели, базени, спортски сали и спортски објекти на отворено се веќе затворени за јавноста, а училиштата ќе работат исклучиво од далечина.

Меркел ја повлече одлуката за строго заклучување

Германската канцеларка Ангела Меркел во средата ја повлече одлуката за дополнителни ограничувања што ќе бидат воведени за Велигден по остри критики во јавноста. Таа им рече на учесниците на вонредниот закажан состанок дека договорот постигнат меѓу неа и премиерите рано наутро во вторникот за мерките што треба да важат за Велигден нема да се примени.

Во моментот не е познато дали постои алтернативен план за борба против силниот трет бран на коронавирусни инфекции. Германската федерална и покраинска влада се согласија да го продолжат затворањето до 18 април и ги повикаа граѓаните да останат дома пет дена за време на велигденските празници, со цел да се забави третиот бран.

Во разговорите до доцна во ноќта, Меркел ги повика лидерите на 16 германски држави да заземат поостар став во борбата против пандемијата, свртувајќи ги плановите за постепено отворање на економијата, договорени претходно овој месец.

Од друга страна, германските граѓани се повеќе се незадоволни од мерките за штедење, а владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) на Меркел доживува голем пад на популарноста пред изборите во септември.

Франција забрани собирање на повеќе од шест лица на отворено

Собирање на повеќе од шест лица на отворено е забрането низ цела Франција, соопшти Министерството за внатрешни работи во средата вечерта. Од регионалните лидери во 16 погодени региони беше побарано строго да ги спроведат мерките.

Парискиот регион и добар дел од северна Франција се веќе во трет бран на коронавирусот. Отворени се главно само продавници за храна, а движењето е ограничено на максимум 10 километри од дома.

Франција во четвртокот пријави 225 нови смртни случаи или вкупно 93.378 од почетокот на пандемијата, како и 45.641 нови случаи на инфекција.

Новите ограничувања стапуваат на сила во петок на полноќ. Овие мерки вклучуваат забрана за патување меѓу регионите и преполовување на бројот на ученици во средните училишни часови.

Повеќе од 4.700 пациенти беа на интензивна нега во четвртокот, а минатата недела беше надминат бројот на нови 200.000 инфекции, првпат од почетокот на ноември.

Иако истакна дека „трендот не е добар“, сепак, министерот за здравство, Оливие Веран, повторно ја оправда одлуката да не се воведува строг карантин и да не се затвораат училиштата на национално ниво.

Белгија влегува во нова блокада

Белгија ќе затвори училишта, продавници, освен за храна, и фризерски салони во строг карантин што е воведен поради третиот бран на инфекции. Британската варијанта стана доминантна во земјата, двојно зголемувајќи го бројот на пациенти во болниците.

Белгија е една од 19-те земји на ЕУ со зголемување на инфекцијата.

– Пред нас е третиот бран. Ќе го скршиме, како и претходните. Се одлучивме за краткотрајна болка. Донесовме тешка одлука, но ако не донесевме, последиците ќе беа посериозни, рече премиерот Александар де Кроа.

Во продавници што не се неопходни, како оние за облека, Белгијците ќе можат да одат само со закажување, а ноќниот полициски час ќе остане во сила. Само четири лица ќе можат да се соберат надвор.

Во Белгија, повеќе од 22.000 луѓе починаа од ковид-19, што е меѓу највисоките стапки на смртност по глава на жител во светот. Бројот на заразени лица, кој во просек по 2.000 на ден во изминатите три месеци, сега е повеќе од двојно поголем.

Швајцарија затвори кафулиња и ресторани

Пандемијата е широко распространета во Швајцарија, а федералната влада прошири одредени ограничувања за неколку недели, како затворање на барови и ресторани, вклучувајќи градини.

Британската варијанта е толку заразна што се чини дека ја принуди швајцарската армија да затвори едукативен центар специјализиран за борба против биолошки, хемиски и нуклеарни закани.

Училиштата ќе бидат затворени во понеделник, една недела порано од планираното пред велигденските празници, и ќе бидат отворени на 19 април.

Преземено од блиц.рс

Поврзани вести

Милевски: Еко центарот Бислим, станува лидер во развојот на алтернативниот туризам

Слободен печат

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Блуши: Секој кандидат добил мандат со изборен криминал не заслужува да седне во Парламентот

МИА Агенција

Сасоли на почетокот на Конференцијата за иднината на Европа: Не смееме да имаме табуа

МИА Агенција

Остави Коментар