Третата доза на „Фајзер“ е одобрена во САД за лица на возраст од 16-17 години

вакцинација илустрација
Вакцина против ковид / Фото: EPA-EFE

 Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска одобри зголемена доза на вакцина против ковид-19 од Фајзер и Бионтек за возраст од 16 и 17 години, откако здравствените власти ја повикаа јавноста да прими дополнителна вакцина поради загриженоста за новиот тип на вирус омикрон.

Итното одобрување, издадено од ФДА денес, му овозможува на населението на оваа возраст да ја прими третата вакцина најмалку шест месеци по примањето на втората вакцина, пренесува Ројтерс.

Некои американски научници изразија загриженост за дополнителни вакцини за оваа возрасна група поради зголемениот ризик од ретки случаи на миокардитис кај младите луѓе, кои се поврзани со вакцините mRNA, како што се оние на Фајзер и Бионтек.

 

Видео на денот