Трета среќа: Медведев најдобар во Синсинати - Слободен печат

Трета среќа: Медведев најдобар во Синсинати

Во меч што траеше еден час и 41 минута, Медведев го доби првиот сет со 7:6, додека во вториот славеше со 6:4.

По овој успех, Русинот за првпат се најде меѓу првите пет на АТП ранг листата. За него ова беше трето АТП финале по ред, во претходните две (Вашингтон и Монтреал) беше поразен.

Во женското финале Американката Медисон Кијз со 2:0 по сетови 7:5 и 7:6 (5) ја совлада Светлана Кузњецова од Русија.

Претходно Медведев успеа да го елиминира и првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ.

Прочитајте и...  Елмас одигра цел натпревар за Наполи, Јувентус победува и без Роналдо (ВИДЕО)

Наградниот фонд во Синсинати изнесуваше шест милиони долари. Овој турнир беше како загревање пред одржувањето на последниот грен слем годинава, „УС Опен“ кој што ќе стартува на 26 август.