Трета среќа: Медведев најдобар во Синсинати

Во меч што траеше еден час и 41 минута, Медведев го доби првиот сет со 7:6, додека во вториот славеше со 6:4.

По овој успех, Русинот за првпат се најде меѓу првите пет на АТП ранг листата. За него ова беше трето АТП финале по ред, во претходните две (Вашингтон и Монтреал) беше поразен.

Во женското финале Американката Медисон Кијз со 2:0 по сетови 7:5 и 7:6 (5) ја совлада Светлана Кузњецова од Русија.

Претходно Медведев успеа да го елиминира и првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ.

Прочитајте и...  Тотенхем го предупредува Мурињо после тренингот во парк! (ФОТО)

Наградниот фонд во Синсинати изнесуваше шест милиони долари. Овој турнир беше како загревање пред одржувањето на последниот грен слем годинава, „УС Опен“ кој што ќе стартува на 26 август.

Прочитај повеќе

Италијански олимпиец почина од коронавирус

Слободен печат

Лисабонските „лавови“ со нов договор за Ристовски!?

Слободен печат

Пенезиќ: Вардар заслужи титула во ЛШ, но немавме среќа!

Слободен печат

ФИФА одобри продолжување на договорите на играчите

Слободен печат

Килијан Мбапе е желбата на Зидан (ВИДЕО)

Слободен печат

Коронавирусот ќе ја „укине“ и ВАР технологијата!?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јакимовски се пријави за хуманитарен лет, но и натаму е на „листата на чекање“!

Слободен печат

Тотенхем го предупредува Мурињо после тренингот во парк! (ФОТО)

Слободен печат

Садио Мане: Сакам да бидам шампион на теренот!

Слободен печат

И самиот се изненади, неверојатен потег на украински фудбалер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Марино: Белгијците откажаа, и Премиер лигата ќе го направи истото!

Слободен печат

Федерер дели бесплатни совети на Инстаграм, се јави Ѓоковиќ и забавата е загарантирана (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат