Трета Фед куп титула за Франција - Слободен печат

Трета Фед куп титула за Франција

Франција по трет пат е победник во Фед Купот откако во финалето беше поуспешна од Австралија.
Прашањето околу шампионот беше решено по дуелот во дубл помеѓу Кристина Младеновиќ и Каролин Гарсија од едната и Ешли Барти и Саманта Стосур од другата страна. Француските тенисерки победија со 6:3,6:4 за еден час и 17 минути игра.

За Франција ова е трета титула во Фед Купот откако претходно славеа и во 1997 и 2993 година.

Прочитајте и...  Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Остави Коментар

дваесет − деветнаесет =

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат

СЕКОЈА ЧЕСТ: Ѓоковиќ пред зграда во Белград игра тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат