Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Во Хрватска е потврден трет случај на коронавирусот. Станува збор за маж кој работи во Италија, а е сместен во Риека.

– Од Клиниката за инфективни болести „Др.Фран Михаљевиќ“ во Загреб, докажан е третиот случај на заразен со новиот коронавирус. Станува збор за маж кој работи во Парма во Италија. Сместен е во болница во Риека – објави министерството за цивилна заштита, а пренесува „Индекс“.

За потсетување, првиот случај во земјата е откриен вчера. Заразен е 26-годишен маж кој минатата недела три дена престојувал во Милано со девојката. Момчето има благи симптоми и се наоѓа во изолација во Клиниката во Загреб.

Денес е откриено дека заразен е и братот близнак на ова момче.

Прочитајте и...  АИ ја предупредува армијата на САД дека не смее да дозволи цивилните жртви да се означуваат како терористи

Прочитај повеќе

Надминат проблемот со откупот на дебарските јагниња

Слободен печат

Лицата во изолација ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Да не се стигматизираат лицата со попреченост како пренесувачи на заразни инфекции, велат здруженијата

Слободен печат

Кумановскиот театар продолжува со онлајн-претставите, денеска ќе ја прикаже „Раскол”

ОЈО Скопје предложи 43 граѓани да бидат казнети за непочитување на полициски час

Слободен печат

Столтенберг: НАТО ќе ја забрза испораката на помош на најпогодените сојузници од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На сметките на граѓаните ќе легнат 5,59 милиони евра поврат на ДДВ

Слободен печат

Банките ќе ги одложат ратите, ама за тој период ќе наплаќаат камати

Општина Кочани ги засилува заштитните мерки откако кај едно лице е потврден КОВИД-19

Слободен печат

Тачи: Започнаа консултациите за наредните чекори за функционализирање на институциите

Слободен печат

Родителите реагираат: Не е фер да се оценуваат учениците во кризата, кога условите не се исти за сите деца

На подрачјето на СВР Велес, од вчерашните 353 лица во самоизолција денеска бројот е намален на 185

Слободен печат