9 C
Скопје

Тренерот на Мајами заплака на прес конференцијата (ВИДЕО)

Кошаркарите на Мајами хит загубија во големото НБА финале со 2:4 од ЛА Лејкерс.

Екипата на Мајами во финалната серија против Лос Анџелес Лејкерс се соочуваше со големи проблеми поради повредите на клучните играчи но и покрај тоа одигра шест натпревари.

Горан Драгиќ се повреди во воведните минути од првиот натпревар и отсуствуваше се до последниот шести натпревар во финалето, додека центарот Бем Адебајо пропушти два натпревари и имаше лимитирана минутажа во четвриот натпревар, но и покрај тоа играчите го оставија секој атом од силите на паркетот и успеаја да дојдат до две победи.

Поразот во финалната серија тешко му падна на тренерот на Мајами, Ерик Сполстра кој на прес конференцијата не можеше да ги додржи солзите.

Овие луѓе без разлика што и да се случи во иднина, ќе ја паметат сезоната до крајот на животот. Се што поминавме во соблекувалната, тие моменти на заедништо ќе бидат со нас до крајот на животите. Моите играчи се бореа и играа колку што можеа во ова финале, а не е  мал бројот на играчи кои не е беа на 100 проценти. Најверојатно не ни требаше да играат, но знаете како оди тоа со нив, бараат и сакаат да бидат на паркетот. Многу ми е криво што не најдов начин да победиме – изјави расплаканиот Сполстра.

НБА: 17. шампионска титула за ЛА Лејкерс (ВИДЕО)

 

Прочитајте и...  ВИДЕО: Шок за „армејците“, Барса пресилна за Црвена звезда!

Поврзани вести

Енис Барди на терените во „Ла Лига“ после скоро три месеци!

Слободен печат

СП: Ремизираа Шведска и Словенија, пеколна борба за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Шок за „армејците“, Барса пресилна за Црвена звезда!

Слободен печат

Љафтов: Со успехот ќе придонесеме за афирмирање на одбојката, но и целокупно на спортот во Македонија!

Ракометен скандал на СП: Нè гледаа како вирус, како животни, тоа е расизам!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичен Македонецот, Тричковски со хет-трик за 22 минути игра!

Слободен печат

Остави Коментар