Тренерот на Голден Стејт ја нападна Владата на САД: Со лаги не носат во нова непотребна војна - Слободен печат

Тренерот на Голден Стејт ја нападна Владата на САД: Со лаги не носат во нова непотребна војна

Стив Кер е еден од малкутемината тренери во професионалните спортови во САД, кои не се плашат да го искажат своето мислење и да ги критикуваат постапките на Владата во САД.

Минатата недела, на директна заповед на претседателот на САД, Доналд Трамп, во близина на аеродромот во Багдад,беше убиен иранскиот генерал Касем Сулејмани, со што се зголемија тензиите и можностите од нова војна на Блискиот Исток.

На Стив Кер не му се допаднаа лагите на потпретседателот на САД, Мајк Пенс, кој рече дека Сулејмани бил вмешан и во нападите на 11 септември 2001 година, и за тоа веќе се огласи на социјалните мрежи.

„Во животот научив дека не треба да и верувате на нашата влада кога станува збор за војната. Џонсон и Никсон лажеа за Виетнам, Буш и Чејни лажеа за постоењето на оружје за масовно уништување во Ирак, а сега Пенс лаже за учеството на Иран и Сулејмани во нападите на 11 септември“, напиша Кер кој потоа и пред новинарите ги објасни причините за неговиот акт против евентуална нова војна на САД.

Прочитајте и...  Поранешен боксерски шампион смета Земјата е рамна плоча

– Следам се што се случува во светот бидејќи тоа ме интересира. Се грижам дека ќе завршиме во уште една војна. Го користам Твитер за да ги предупредам луѓето да си ја завршат домашната задача пред сите слепо да почнеме да мавтаме со знамињата и да влеземе во уште една мешаница како во Ирак. Пред таа војна се сеќавам дека во НБА владееше патриотска грозница.

Ние во НБА по таа војна правиме одлична работа, ги поддржуваме воените ветерани, ги носиме на натпревари каде што добиваат овации и тоа е нешто што потполно го поддржувам. Но уште поголема поддршка би била доколку не се мешаме и не праќаме војници во непотребни војни. Кога зборуваме за војните во Виетнам или Ирак, владата го лажеше народот, фактите не беа факти и мораме да бидеме внимателни кога нешто ни зборуваат.

Прочитајте и...  Елмас одигра цел натпревар за Наполи, Јувентус победува и без Роналдо (ВИДЕО)

Доколку не однесат во нова војна, ќе има последици за многу семејства. Мораме да сфатиме што се случува и да ги поддржиме нашите војници така што ќе правиме притисок врз нашата влада да ја направи вистинската работа – изјави Кер.

Стив Кер е роден во Либан и добар дел од детството го помина на Блискиот Исток. Неговиот татко работеше како претседател на американско средно училиште во Бејрут кога бил убиен од исламски џихадисти.

Прочитај повеќе

„Ла Лига“: Барселона има 15 дена да ангажира напаѓач

Слободен печат

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров: Доста корисен тест пред Естонија и Русија!

Слободен печат

Рамос не знае да промаши откако си замина Кристијано Роналдо

Слободен печат

Оптимизам на „Етихад“: Не си одат главните ѕвезди, и Гвардиола останува!

Слободен печат

Остави Коментар

18 − три =

Прочитај повеќе

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Слободен печат