Трансфер утка на годината, купиле погрешен играч - Слободен печат

Трансфер утка на годината, купиле погрешен играч

Менеменспор, новиот второлигаш, односно повратник помеѓу професионалните екипи во Турција, направи аматерска грешка поради која му се смее фудбалска Европа. Менеменспор купи погрешен фудбалер. Проблемот настана во презимето, турците сакаа да го ангажираат Ламин Јало од Салернитана кој минатата сезона во Серија Б постигна шест голови, но го купија Алфа Јало.

Самиот фудбалер не можеше да поверува, играше во аматерската трета лига во Португалија и отпатува во Турција да потпише договор, а неговиот тим Алкошетененсе ги испрати документите за трансферот во Турската фудбалска федерација.

Меѓутоа откако увидоа дека направиле утка на годината, челниците на клубот од Измир го стопираа трансферот, а во јавноста пуштија информација дека фудбалерот не ги поминал лекарските прегледи.

На вистинскиот Јало кој е репрезентативец на Гамбија, исто како и Алфа Јало, првиот клуб за кој настапуваше во Италија, му беше прволигашшот Киево но не успеа да се наметне и потоа играше во второлигашите Чезена, Трапани и Салернитана.

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ експресно во четвртфиналето, крај за Кори Гоф

Слободен печат

Барселона идната недела ќе направи сензационален трансфер

Слободен печат

Ерлинг Халанд: Новото големо фудбалско чудо (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Англија: Фудбалер почина откако бил претепан пред ноќен клуб

Слободен печат

МЗТ Скопје супериорен во дербито со Куманово

Слободен печат

Баерн го торпедира Шалке и дојде на бод од лидерот Лајпциг (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

four × 4 =

Прочитај повеќе

Норвешка подобра од Словенија во натпреварот за бронзениот медал

Слободен печат

Сагосен го урна рекордот на Лазаров (ВИДЕО)

Слободен печат

Тотенхем замената за Кејн ќе ја бара во Бундес лигата

Слободен печат

Турција бара екстрадиција на поранешен репрезентативец, се соочува со 15 години затвор

Слободен печат

Очајната Барселона поразена на „Местаља“ од Валенсија

Слободен печат

Сари: По Јувентус одам во пензија

Слободен печат