Трансфер утка на годината, купиле погрешен играч - Слободен печат

Трансфер утка на годината, купиле погрешен играч

Менеменспор, новиот второлигаш, односно повратник помеѓу професионалните екипи во Турција, направи аматерска грешка поради која му се смее фудбалска Европа. Менеменспор купи погрешен фудбалер. Проблемот настана во презимето, турците сакаа да го ангажираат Ламин Јало од Салернитана кој минатата сезона во Серија Б постигна шест голови, но го купија Алфа Јало.

Самиот фудбалер не можеше да поверува, играше во аматерската трета лига во Португалија и отпатува во Турција да потпише договор, а неговиот тим Алкошетененсе ги испрати документите за трансферот во Турската фудбалска федерација.

Меѓутоа откако увидоа дека направиле утка на годината, челниците на клубот од Измир го стопираа трансферот, а во јавноста пуштија информација дека фудбалерот не ги поминал лекарските прегледи.

На вистинскиот Јало кој е репрезентативец на Гамбија, исто како и Алфа Јало, првиот клуб за кој настапуваше во Италија, му беше прволигашшот Киево но не успеа да се наметне и потоа играше во второлигашите Чезена, Трапани и Салернитана.

Прочитај повеќе

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Фудбалерите ќе имаат огромна поддршка против Косово: Се обединија сите македонски навивачки групи

Слободен печат

Дербито на Рим без победник (ВИДЕО)

Слободен печат

Червар повеќе нема да ја води Хрватска

Слободен печат

Агинагалде: Ја сонувавме победата и успеавме

Слободен печат

Нов пораз на Вардар во Анталија, овој пат од Бачка Топола

Слободен печат

Остави Коментар

ten + ten =

Прочитај повеќе

На Червар македонските судии му се виновни за поразот: Да му е..м мајката безобразна

Слободен печат

„Фуријата“ не ја дава титулата, Шпанија останува Европски шампион

Слободен печат

Страшни сцени во Лион: Фудбалер колабира сред натпревар

Слободен печат

Реми на Академија Пандев, убедлив триумф на Ренова

Слободен печат

Навивачите на Наполи со вулгарна порака го пречекаа предавникот Сари

Слободен печат

Ѕвездата на ЛА Клиперс се расфрла со пари по стриптизерка (ВИДЕО)

Слободен печат