Трамп за ситуацијата со Иран: Си играат со оган!

Претедателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека Иран „си играат со оган“, бидејќи Техеран објави дека ги пробиле ограничувањата на резервите со збогатен ураниум предвидени од договорот со светските сили.

Трамп на прашањето на новинарите дали има порака за Техеран, одговори дека нема, но напомена и дека Иран „знае што прави“, како и тоа дека си „играат со оган“.

„Немам порака за Иран. Знаат што прават. Мислам дека си играат со оган – рече американскиот претседател.

Белата куќа и порано реагираше на најавата на Иран, велејќи дека „Сад и нивните партнери никогаш нема да дозволат Иран да развие нуклеарно оружје“.

Прочитајте и...  Д-р Беќаровски: Прес-конференција во Инфективната клиника за народот конечно да сфати дека сме во војна со невидлив непријател, јавен апел до Османи, Села и Таравари (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Принцот Чарлс: Имав среќа, лесно поминав со коронавирусот

Слободен печат

Заев: Издржавме и потешки моменти заедно ќе го поминеме и овој, потребно е единство и дисциплина

Слободен печат

Михајловиќ: Србија ќе изгради брза пруга од Белград до Ниш

Слободен печат

МВР: Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи, ќе може да ги реализираат наредна недела

Слободен печат

Отец Стефчо: Да не може да се оди на гробишта и во црква е изживување со народот

Мирослава Бурнс

САД воведоа рестрикции за уште 33 кинески компании

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УХМР најавува променливо време за продолжениот викенд

Слободен печат

Европскиот суд за човекови права пресуди дека на Бошкоски му биле прекршени правата за фер судење

Слободен печат

Дачиќ: Назначувањето на Лајчак за посредник на ЕУ за Косово има позитивни и негативни страни

Слободен печат

Тропската бура Кристобал предизвика поплави во Мексико

Слободен печат

Ситуацијата со Ковид мора да се подобри во спротивно штетите ќе бидат многу поголеми

Слободен печат

МИОА информира дека издадените дозволи за движење продолжуваат да важат

Слободен печат