Трамп: За безбедноста на САД многу е важно Сенатот да не усвојува резолуција за Иран

„Со Иран ни оди добро и не е време да се покажува слабост“, оцени Трамп.

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го предупреди Сенатот да не усвојува резолуција со која би се ограничила неговата способност да води војна против Иран.

– За безбедноста на нашата земја многу е важно Сенатот на САД да не гласа за резолуција за воени овластувања за Иран – напиша Трамп на Твитер.

„Со Иран ни оди добро и не е време да се покажува слабост“, оцени Трамп, дополнувајќи дека усвојувањето таква резолуција ќе испрати многу лош сигнал и ќе му овозможи на Техеран да дејствува неказнето.

Демократската партија соопшти минатиот месец дека имаат доволно гласови за изгласување мерки во Сенатот, каде мнозинство се републиканци, што ќе значат дека претседателот би морал да бара одобрение од Конгресот за воена акција против Иран.

Прочитајте и...  Курти по средбата со Тачи: Нема друга алтернатива освен избори во Косово

Прочитај повеќе

ФООМ донира 100.000 долари за најзагрозените ромски семејства

Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

Слободен Печат

Дел од Општина Центар денеска без вода

Прв случај на коронавирусот во Амазонија

Слободен печат

Пад на акциите на Волстрит по предупредувањето на Трамп за следните „две тешки недели“

Слободен печат

Димковски: Храна ќе има, субвенции ќе се исплаќаат – Вишокот јагниња ќе ги откупува државата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Драстично се зголемува бројот на жртви и заболени од коронавирус во Њујорк

Слободен печат

Геостратешки надмудрувања на Кина и САД за доминација во светот по завршувањето на пандемијата

Дејан Андоновиќ

Тројца од персоналот на болницата „Плодност“ се позитивни на коронавирус

Слободен печат

Дончев: Нема потреба од страв – Луѓето кои се на боледување, трудниците, породилките ќе ги добијат своите редовни надоместоци

Слободен печат

Трамп: Очекувам Саудиска Арабија и Русија да постигнат договор за производството на нафта

Слободен печат

Стејт департмент: Руската медицинска опрема е купена, не е подарок (ВИДЕО)

Слободен печат