Трамп во Калифорнија испратил расипани респиратори: Гувернерот во очај, повлече радикален потег (ВИДЕО)

Наместо да се „жали“ на тоа, гувернерот веднаш ги испратил на поправка.

Бидејќи во болниците ширум САД недостасуваат критични медицински материјали кои им се потребни за борба против коронавирусот, администрацијата на Трамп испраќала респиратори во државите чии здравствени системи на најдоа на удар на епидемијата.

Калифорнија, која има трет највисок број на заразени во САД, конечно доби респиратори од националното складиште – но ниту еден медицински уред не работел, вели гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом.

На конференцијата за новинари за напорите на неговата држава да го сузбие новиот вирус, Њусом, во саботата рече дека Министерството за здравство и човечки услуги испратило 170 респиратори во округот Лос АНџелес директно од сојузните залихи. Меѓутоа, официјалните лица се изненадиле кога откриле дека сите механички уреди за дишење „се скршени“.

Прочитајте и...  Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

Наместо да се „жали“ на тоа, гувернерот веднаш ги испратил на поправка.

„Наместо да се жалиме поради тоа, наместо со прст да покажуваме за тоа… Имаме автомобил и камион, и оние 170 ги однесовме на поправка“, рече Њусом.

 

Прочитај повеќе

Во Србија од утре ново попуштање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Фил Хоган ќе се кандидира за нов шеф на СТО

Слободен печат

Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Слободен печат

Израелскиот министер за одбрана „искрено“ жали за убиството на Палестинец со посебни потреби

Слободен печат

Во Кичево четворица кои имале контакт со заразеното лице со коронавирус се негативни

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Белград нападнат лидерот на Слободните граѓани, актерот Сергеј Трифуновиќ

Слободен печат

Директорот на БЈБ Тасевски побара полицијата да биде ослободена од партиската политика

Слободен печат

Во Пијанечко-малешевскиот регион и по една недела нема нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Шпанската влада сака уште едно, последно продолжување на вонредната состојба

Слободен печат

Соопштение на ТВ24 по веста дека Зекири има коронавирус

Слободен печат

Јанушев кој со Зекири учествуваше на дебатна емисија се тестирал, ги чека резултатите

Слободен печат