Трамп: Велика Британија и САД го имаат најдобриот сојуз што светот некогаш го видел!

За време на посетата во Лондон, претседателот Доналд Трамп истакна дека САД и Велика Британија го имаат „најдобриот сојуз што светот некогаш го видел”.

Претседателот Трамп рече дека тој и неговата сопруга Меланија се почестени што повторно се во Лондон, притоа заблагодарувајќи се на британската кралица Елизабета за синоќешната „прекрасна вечер”.

Трамп рече дека американско-британските односи се втемелени на заедничка историја, вредности, обичаи, култура, јазик и закони.

– Нашите народи веруваат во слободата и независноста како свето право на раѓање – рече Трамп.

Тој притоа истакна дека Велика Британија е клучен партнер во НАТО.

– Согласни сме дека нашите сојузници во НАТО мора да ги зголемат финансиите за одбраната, двајцата напорно работевме на тоа … Очекуваме дека се поголем број земји ќе го исполнат минимумот од два проценти од БДП. За да одговорат на денешните предизвици, сите членови мора да ги исполнат своите обврски. Тие немаат друг избор – рече Трамп.

Прочитајте и...  Приведен напаѓачот на дежурниот доктор на Токсикологија

Зборувајќи за Брегзит американскиот претседател истакна дека тој ќе се случи и дека треба да се случи.

– Ова е прекрасна, прекрасна земја и го сака својот идентитет, сака да има свои граници, сака да ги води своите работи. Ова е многу, многу посебно место – рече Трамп.

На прашањето кој треба да ја наследи Тереза Меј, тој одговори дека поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон и сегашниот министер за надворешни работи Џереми Хант се најсилни кандидати за иден премиер.

– Со оглед на тоа што Велика Британија се подготвува да ја напушти Европската унија, САД се посветени на феноменален трговски договор меѓу САД и Обединетото Кралство, рече Трамп, додавајќи дека постои огромен потенцијал во тој трговски договор, најверојатно два, дури трипати повеќе од она што во моментов тие работат.

Прочитајте и...  Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Американскиот претседател рече дека САД и Вританија треба да поработат и на разликите во врска со кинескиот „Хуавеј”, отфрлајќи каква било сугестија дека несогласувањата може да ја загрозат размената на разузнавачките податоци меѓу тие два блиски сојузници.

На прашањето дали ќе наметне какви било ограничувања за размена на разузнавачки податоци доколку Велика Британија не ја ограничи употребата на технологијата од „Хуавеј”, Трамп одговори: „Не, бидејќи ќе имаме апсолутен договор за Хуавеј и за се останато”.

Трамп посочи дека на улиците во Лондон имало илјадници луѓе кои му скандирале, а потоа слушнал информации дека имало протести.

– Реков, каде се протестите? Не гледам никакви протести, видов само мал протест кога дојдов, многу мал, така што тоа се лажни вести – рече Трамп.

Прочитајте и...  Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Прочитај повеќе

Хуавеј ќе почека за влез во Македонија!

Илинка Иљоска

Дачиќ: Сè уште нема одлука за формирање на Влада, ништо ново во меѓувреме

Слободен печат

ЦИВИЛ: Мирот единствен начин за надминување на омразата, насилството и национализмот

Слободен печат

Под притисок на зголемен број на случаи на ковид-19: Министер за здравство на Чешка поднесе оставка

Слободен печат

Сведоци даваат исказ за „Монструм“: Алфите не легитимираа и со девојката ни рекоа да седиме во кола

Слободен печат

Невработените мора да се пријават за да добијат картичка со пари

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Премиерот Џонсон на идеја за враќање на карантинот во Велика Британија

Слободен печат

Димитров-Брегу: За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста

Слободен печат

Алка по алка до синџир на супермаркети и империја: Основачот на „Лидл” е најбогат Германец со 41,8 милијарди евра

Слободен печат

Во грчкиот Парламент доставени три договори со Северна Македонија

МИА Агенција

Дикректорот на Токсикологија: Дали покрај маските, везирот, ракавиците, ќе мора да носиме и нунчаки за самоодбрана???

Слободен печат

Финансиско освежување за шведската економија: „Инјекција“ од 12 милијарди долари за излез од корона-кризата

Слободен печат