Трамп веќе не сака да преговара со талибанците, најави „децениска војна“ – Слободен печат
Вести

Трамп веќе не сака да преговара со талибанците, најави „децениска војна“

„Какви се тие луѓе кои толку би убивале за навидум да ја зајакнат својата преговарачка позиција?“, се праша тој

Трамп напиша дека тајните, одвоени средби со талибанските лидери и авганистанскиот претседател Ашраф Гани требало да бидат одржаво денес во Кемп Дејвид, но дека се откажани.

Американскиот претседател како причина го наведе тоа што талибанците признаа дека стојат зад нападот во Кабул во кој беше убиен еден американски војник, покрај 11 други луѓе.

„Веднаш ги откажав средбите и мировните преговори“, напиша Трамп.

„Какви се тие луѓе кои толку би убивале за навидум да ја зајакнат својата преговарачка позиција?“, се праша тој.

Во четвртокот во Кабул во напад со автомобил бомба во близина на седиштето на НАТО беа убиени двајца војници на Алијансата, Американец и Романец, а сѐ на сѐ загинаа 12 луѓе.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денес потврди дека мировните преговори со авганистанските талибанци се мртви и дека Вашингтон нема да прифаќа какви било идни договори без „одредени гаранции“ од милитантите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close