Трамп: Уништете го секој ирански брод што ќе ве загрози

Петтата флота претходно објави и видео снимка во која е прикажан поголем број ирански пловила кои кружат околу американскиот брод.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, и дал инструкции на американската морнарица да го уништо секој ирански брод кој ќе претставува закана односно ќе го загрози нивниот интегритет.

Ваквата информација Трамп ја објави на „Твитер“, по судирот во Персискиот залив, пренесува „Раша тудеј“.

Една недела претходно американската морнарица ја обвини Револуционерната гарда на Иран за опасни и провокативни акции.

Петтата флота подоцна објави и видео снимка во која е прикажан поголем број ирански пловила кои кружат околу американскиот брод.

 

Прочитајте и...  Шахпаска: Најважно е да се зачува секое работно место

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар