23 C
Скопје

Трамп учествуваше кратко на самитот на Г20, па замина да игра голф

Американскиот претседател Доналд Трамп учествуваше на отворањето на годинешниот виртуелен Г-20 самит, што викендов се одржува во Ријад, Саудиска Арабија, а потоа добар дел од денот го помина на голф и праќање твитови, јави синоќа Си Ен Ен.

-Ова беше соодветен крај за неговата кариера во глобален мултилатерализам, наведува иронично телевизијата.

Самитот започна вчера пред 8 часот наутро источноамериканско време. Трамп беше еден од десетиците лидери кои се појавија на видео-конференцијата од Самитот, пренесуван онлајн поради коронавирусот. Тој беше во својот кабинет во Белата куќа.

Но, по петнаесеттина минути, претседателот започна да твита по повод непризнавањето на изборите, а два часа подоцна замина да игра голф во својот голф клуб лоциран најблизу до Белата куќа, во Стерлинг северен дел на Вирџинија.

Трамп играше голф додека на самитот во Ријад започна важна сесија насловена „Подготвеноста за пандемија”, на која учествуваа повеќе светски лидери како францускиот претседател Емануел Макрон, канцеларката Ангела Меркел и јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин.

Според дневниот распоред на претседателот на САД објавен од Белата куќа, Трамп треба да учествува на сесија на Г-20 самитот денеска (недела наутро источноамериканско време). Но тоа најверјатно ќе биде последен пат кога тој ќе биде на средба со светските лидери, со оглед на тоа што се ближи крајот на неговото претседателство, наведува Си Ен Ен.

Претседателот на САД претходно имаше краток брифинг, еден од ретките по гласањето на изборите на 3 ноември, на кој кажа дека „патем, јас ја добив кампањата”, но одби да одговори на прашањата од новинарите поврзани со непризнавањето на резултатот.

Поврзани вести

ВИДЕО: Наместо само кафенце со Вучиќ, нобеловецот Хандке доби орден

Слободен печат

Милевски: Еко центарот Бислим, станува лидер во развојот на алтернативниот туризам

Слободен печат

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Блуши: Секој кандидат добил мандат со изборен криминал не заслужува да седне во Парламентот

МИА Агенција

Остави Коментар