Трамп со забелешка до Курдите дека тие не им помогнале на САД во Втората светска војна – Слободен печат
ВестиПланета

Трамп со забелешка до Курдите дека тие не им помогнале на САД во Втората светска војна

На прашањето за повлекувањето на САД од Сирија каде Курдите беа оставени на милост и немилост на турската офанзива и за можноста Американците да формираат сојуз со Курдите, американскиот претседател одговори дека Курдите „не им помогнале" на САД за време на Втората светска војна.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ги сака Курдите, но исто така истакна дека Курдите не им помогнале на Американците во Нормандија.

На прашањето за повлекувањето на САД од Сирија каде Курдите беа оставени на милост и немилост на турската офанзива и за можноста Американците да формираат сојуз со Курдите, американскиот претседател одговори дека Курдите „не им помогнале” на САД за време на Втората светска војна и истоварувањето на Нормандија.

– Курдите се борат за својата земја. Треба да го разберете тоа. Тие не ни помогнаа за време на Втората светска војна. На пример, не ни помогнаа во Нормандија…Потрошивме многу пари за да им помогнеме на Курдите, без разлика дали за муниција, оружје или парична помош. Тоа значи дека ги сакаме Курдите – заклучи Трамп.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close