Трамп со забелешка до Курдите дека тие не им помогнале на САД во Втората светска војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ги сака Курдите, но исто така истакна дека Курдите не им помогнале на Американците во Нормандија.

На прашањето за повлекувањето на САД од Сирија каде Курдите беа оставени на милост и немилост на турската офанзива и за можноста Американците да формираат сојуз со Курдите, американскиот претседател одговори дека Курдите „не им помогнале” на САД за време на Втората светска војна и истоварувањето на Нормандија.

– Курдите се борат за својата земја. Треба да го разберете тоа. Тие не ни помогнаа за време на Втората светска војна. На пример, не ни помогнаа во Нормандија…Потрошивме многу пари за да им помогнеме на Курдите, без разлика дали за муниција, оружје или парична помош. Тоа значи дека ги сакаме Курдите – заклучи Трамп.

Прочитајте и...  Фаучи се најде на листата на 100 највлијателни луѓе за 2020 година на Тајмс

Прочитај повеќе

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Богат „лов“ на британската полиција: Запленет тон кокаин од „А“ класа во вредност од 128 милиони долари

Слободен печат

Мерки на реципроцитет: Москва го прошири списокот со претставници на ЕУ на кои им забранува влез во Русија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реакција на „Твоја Партија“: Субвенционирање на вработувања по националност е дискриминација

Слободен печат

Петти протест на ВМРО-ДПМНЕ: „Мафија“ и „Оставка“ се скандира на рутата од Правда до Кривичен суд

Слободен печат

И официјално: Алекса Бечиќ е избран за нов претседател на црногорскиот Парламент

Слободен печат

Поради прибирање на информации што претставувале државна тајна: Бугарија протера двајца руски дипломати

Слободен печат

Судските такси за физички лица од 48.000 денари се ограничуваат до 6.000 денари

Слободен печат

Овие училишта добија дозвола за физичка настава

Слободен печат