23 C
Скопје

Трамп со возбуда ја очекува средбата со кинескиот претседател

Состанокот на американскиот и на кинескиот претседател, Доналд Трамп и Си Џинпинг, кој треба да се одржи утре на маргините на Самитот Г20 во јапонскиот град Осака, ги подгреа надежите дека може да дојде до приближување на двете најголеми светски економии во жестокиот спор околу технологијата и постојаниот трговски суфицит на Кина.

Двете страни меѓусебно воведоа такси на извоз на стока во вредност од една милијарда долари, а Пекинг побара од САД да се најдат на половина пат со цел да се реши ситуацијата.

Трамп за време на средбата со бразилскиот претседател Жаир Болсонаро истакна дека не ветил воздржување од воведување нови санкции против Кина, но нагласи дека верува оти состанокот со Си ќе биде продуктивен.

– Ќе видиме што ќе се случи утре. Сигурен сум дека денот ќе биде многу возбудлив, нагласи Трамп, изразувајќи надеж дека состанокот ќе заврши успешно за двете земји.

Поврзани вести

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Блуши: Секој кандидат добил мандат со изборен криминал не заслужува да седне во Парламентот

МИА Агенција

Сасоли на почетокот на Конференцијата за иднината на Европа: Не смееме да имаме табуа

МИА Агенција

Макрон сака Европа која „одлучува побрзо и посилно”

МИА Агенција

Остави Коментар