1 C
Скопје

Трамп со апел до Американците и до технолошките компании: Трансферот на власта да биде мирен и без насилство

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги повика „сите Американци” да помогнат во „oлабавување на тензиите” и мирен трансфер на власта, истакнувајќи дека не поддржува никакво насилство. Во изјава за телевизијата „Фокс њуз”, тој повика да „нема никакво насилство, никакви нарушувања на законот и никаков вандализам од кој било вид”.

– Ова не е тоа за што јас се залагам и не е тоа за што Америка се залага. Ги повикувам сите Американци да помогнат во намалување на тензиите и смирување на страстите, истакна Трамп.

Советник од Белата куќа додава дека оттаму ќе испратат слична порака и ќе се обидат да ја прошират низ сите официјални профили на Трамп на социјалните мрежи. Советникот додава дека претседателот порачува Американците да му се придружат во мирен и законски трансфер на власта идната недела.

Прочитајте и...  Мутафчиев: Не го негираме правото на Македонците да се нарекуваат Македонци

– Претседателот, исто така, ги повикува големите технолошки компании да го поддржат во овој напор, изјави советникот.

Пораките на Трамп за смирување на тензиите во САД доаѓаат во време кога Претставничкиот дом расправа за негово отповикување, второ по ред во мандатот на Трамп, откако насилна толпа негови поддржувачи минатата недела упадна во Конгресот, при што загинаа двајца полицајци и тројца цивили.

Поврзани вести

Србите кои се вакцинирани, од 1 мај ќе можат непречено да влезат во Грција

Слободен печат

ЈП „Македонија пат“: Укината забраната за тешки товарни возила на „Стража“ и на патот Гостивар – Маврово

Слободен печат

Систем на ЕУ трипати ја предупредил АХВ за увоз на небезбеден сусам од Индија во Македонија

Слободен печат

Истрага за можна корупција во Гласот на Америка

Слободен печат

ВИДЕО: Милошоски недостапен за изјава во врска со тврдењето дека пратеник силувал жена

Силјановска Давкова: Ќе собираме 10.000 потписи на граѓани за поништување на Законот за попис

Слободен печат

Остави Коментар