Трамп: Смешна е одлуката за укинување на смртната казна за напаѓачот на Бостонскиот маратон

– Во Бостон, каде тоа животно уби толку многу луѓе на Бостонскиот маратон. Смртната казна тие ја вратија назад на понизок суд, така што ќе спорат за тоа уште долго. Тоа е смешно, изјави Трамп за Си-би-ес.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е смешна одлуката на федералниот Апелациски суд за укинување на смртната казна на Џохар Царнајев.

– Во Бостон, каде тоа животно уби толку многу луѓе на Бостонскиот маратон. Смртната казна тие ја вратија назад на понизок суд, така што ќе спорат за тоа уште долго. Тоа е смешно, изјави Трамп за Си-би-ес.

Судот синоќа ја укина смртната казна за Џохар Царнајев, осуден за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон во 2013 година. То ј во 2015 година беше осуден  од порота на бостонски суд. Во 2018 година неговите адвокати побараа од Апелација да се укине смртната казна.

Црнајев е осуден по 30 обвиненија, вклучително и заговор и употреба на оружје за масовно уништување. Тој казната ја издржува во затвор со максимална безбедност во Колорадо.

Прочитајте и...  Поради експлозијата во Бејрут падна либанската влада

Неговиот брат Тамерлан Царнајев е убиен во престрелка со полиција неколку дена откако двајцата браќа детонираа две бомби во близина на целта на Бостонскиот маратон. Во нападот извршен на 15 април 2013 година загинаа три лица, а повредени беа повеќе од 260 луѓе.

Прочитај повеќе

Во куќа во престижен кварт во Париз пронајден труп, таму лежел 30 години

Слободен печат

Трамп се двоуми меѓу две локации за неговата инаугурација за претседателски кандидат на Републиканците

Слободен печат

Куомо против отворање на училиштата: Може само ако постои паметен план

Слободен печат

И САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Слободен печат

Руски дипломати протерани од Словачка поради шпионажа, Москва не остана должна

Слободен печат

Иран затвори весник кој ја истражуваше вистината за бројот на заразени и мртви од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Противничката на Лукашенко се смета за победничка на изборите во Белорусија: Ќе го докажеме секое кршење на изборните прописи

Слободен печат

Во Чикаго масовни грабежи и пукање, над 100 лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Путин повикува на потесна интеграција со Белорусија, во екот на жестоките протести во земјата

Слободен печат

Генералниот директор на Њујорк тајмс заминува од весникот со пакет на акции од 40 милиони долари

Слободен печат

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат (ВИДЕО)

Слободен печат

Хаос на улиците на Минск: Стотина повредени, над 3.000 уапсени и една жртва (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат