Трамп се откажа од прогласување на мексикански картели за „терористички организации”

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека „привремено” се повлекува од прогласување на мексикански нарко картели за „терористички организации” на барање на мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор.

– Се што е потребно за да се прогласи мексикански картели терористички организации е направено. Од правна гледна точка, ние сме подготвени за тоа “, напиша американскиот претседател на Твитер.

– Но, на барање на човек, кого јас го почитувам и кој толку добро соработуваше со нас, претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор, ние привремено ќе го прекинеме прогласувањето и ќе ги интензивираме нашите заеднички напори за успешна борба против овие се поопасни организации”.

Прочитајте и...  Белгија: Пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Доналд Трамп ја спомена таа можност во телефонско интервју објавено на 26 ноември на веб-страницата на конзервативниот новинар Бил О’Рајли.

Три жени и шест деца на американско семејство кои живееја во северно Мексико, беа убиени на почетокот на ноември во напад најверојатно извршен од картел многу влијателен во пограничната област.
Вашингтон тогаш го повика Мексико да „објави војна” на картелите, а Доналд Трамп рече дека САД се подготвени да му помогнат на својот јужен сосед.

Мексико ја отфрли понудата, а претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави на 29 ноември дека не сака американска воена интервенција во неговата земја.

Прочитај повеќе

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат

Трамп за историското воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и ОАЕ: Огромен напредок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дачиќ: Белград нема да се меша, азербејџанскот амбасадор во Србија не е уапсен овде

МИА Агенција

Во Бугарија антивладини протести 36-ти ден по ред (ВИДЕО)

Слободен печат

Тензично во Минск: Полицијата ги затвори приодите кон Плоштадот на независноста, илјадници демонстранти се на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватска меѓу водечките извозници на коронавирусот во Германија, Македонија на 10. место

Слободен печат

Регистриран земјотрес во пехчевското епицентрално подрачје

Слободен печат

Пендаровски: По скоро две децении од Рамковниот договор, нашата земја ги зачува мирот и стабилноста

Слободен печат