Трамп се двоуми меѓу две локации за неговата инаугурација за претседателски кандидат на Републиканците

Плановите за републиканската конвенција се менуваа во последните месеци поради панедемијата од коронавирус.

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска објави дека говорот со кој ќе ја прифати републиканската номинација за престојните претседателски избори ќе ја одржи или во Белата куќа или на историското воено поле Гетисбург.

„Го стеснивме изборот за говор по повод прифаќањето на претседателската номинација во ноќта на конвенцијата на две локации – военото поле Гетисбург во Пенсилванија и Белата куќа во Вашингтон. Наскоро ќе ја објавиме одлуката“, објави Трамп на својот Твитер профил.

Двете места се имот на федералната влада па нивното искористување за одржување на политички настан ќе отвори и правни и политички прашања.

Гетисбург е округ каде во 1863 година силите на Унијата ги поразиле силите на Конфедерацијата во најголемата позната битка на територијата на Северна Америка. Американскиот претседател Абрахам Линколн четири месеци подоцна на истата локација, го одржа својот краток, но важен говор кој важи за еден од најславните во американската историја.

Прочитајте и...  Ниту Газивода, ниту Ујман туку „Eзеро Трамп“

Годинешните претседателски избори се закажани за 3. ноември.

 

Прочитај повеќе

Драма на грчки крузер: 12 членови од посадата заразени од коронавирус, над 900 патници не смеат да мрднат од соби

ДЗР: Дел од исплатените додатоци во СЈО не се во согласност со законската регулатива

Слободен печат

Руски медиуми: Нарачки за над 1.2 милијарди дози од вакцината против коронавирус

Слободен печат

СЗО: Поради коронавирусот можна катастрофа во Африка

Слободен печат

АНАЛИЗА: Кој би победил во војната меѓу Азербејџан и Ерменија?

Сеад Ризвановиќ

ВО ЖИВО: Пресуда за случајот „Насилство во Центар“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Албанија има загуби во поморскиот и железничкиот сообраќај

Слободен печат

Лешница во Македонија или Албанија? Авторот на фотографијата го има одговорот (ФОТО)

Алек Стојковски

Ќе можат ли без Фејсбук: Филипинскиот претседател им се закани дека ќе им го забрани

Слободен печат

Битиќи: Ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен до крајот на неделата, ќе се скрати што не може да се реализира

Слободен печат

И Меркел повика на итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах

Слободен печат

ОЈО ги отфрли кривичните пријави за работењето на ТЕ-ТО

Слободен печат