Трамп: САД ќе имаат најмалку 100 милиони дози вакцини против коронавирусот до крајот на годинава

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека најмалку 100 милиони дози вакцина против новиот коронавирус би можеле да бидат дистрибуирани во САД до крајот на годината.

– Откако Агенцијата за лекови ја одобри вакцината… ќе можеме да дистрибуираме 100 милиони дози до крајот на 2020 година и значителен број многу пред тоа, посочи Трамп.

Претходно, директорот на Центарот за контрола и превенција на болести Роберт Редфилд изјави дека вакцината против ковид-19 би можела да се најде во широка употреба до средината на следната година или малку подоцна.

Прочитајте и...  Истокот под вода, Западот во оган: Две катастрофи ја пустошат Америка (ФОТО+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Османи го прими новиот евроамбасадор во земјава: Добиваме искусен дипломат и искрен сојузник на патот кон ЕУ

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ на координација ќе одлучува дали ќе даде поддршка на двата предлог закони за основно и средно образование

Ница ги затвора баровите и воведува дополнителни мерки поради епидемијата

Слободен печат

Средба Маричиќ – Брнз: САД се силен сојузник во реформите за владеење на правото и градење на силни и независни институции

Слободен печат

Австралиската Влада со пет милиони долари ја помага новинската агенција ААП која пропаѓаше

Слободен печат

Заев: Да се отфрлат предрасудите, субвенции ќе има за сите етнички заедници и иницијативи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фрчат казни во Франција за неносење маски, околу 44,5 илјади Французи платија по 135 евра

МИА Агенција

Околу 40.000 ученици немаат опрема за онлајн настава, часовите ќе ги следат на телевизија

Михаило Донев

ЕУ ќе ја купува и вакцината на „Санофи” и „ГСК”

Слободен печат

Синдикатите ги кренаа работниците, протести во 23 италијански градови

Слободен печат

Димитриевска за жалбата на ОЈО за сообраќајката кај Млечен: Ми се потврдија поплаките за обвинителката и судијката!

Лука Андреев

Предизборни митинзи во САД: Бајден бара оставка од Трамп, тој пак ја нападна Хилари Клинтон

Слободен печат