Трамп распали по пензионираниот генерал: Сакав да го елиминирам Асад, но не ми дозволи Матис

 Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека сакал да го „елиминира” сирискиот претседател Башар ал Асад во 2017 година, но тогашниот секретар за одбрана Џејмс Матис се спротиставил на операцијата.

– Бев повеќе за тоа да се отстрани. Се беше подготвено за тоа. Матис не сакаше да го направи тоа. Матис беше многу преценет генерал и го пуштив да замине, истакна Трамп за телевизијата „Фокс њуз”.

Трамп истакна дека Матис бил „лош лидер”.

– Беше грозен кон мене, беше грозен генерал, посочи Трамп.

Тој исто така го обвини пензионираниот генерал дека не успеал да ја победи Исламска држава во Ирак и во Сирија.

Се отарасив од ИСИС кога тој замина. Направив сјајна работа во врска со ИСИС, 100 отсто се отарасив од калифатот, посочи Трамп.

Прочитајте и...  Европската Комисија ја осуди полициската бруталност против Ромите во Битола

Матис поднесе оставка од функијата во 2018 година.

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП