Трамп: Работната група за борба против коронавирусот постепено ќе биде распуштена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Белата куќа постепено ќе ја распушти работната група за борба против коронавирусот.

Трамп рече дека американскиот потпретседател Мајк Пенс и работната група направиле одлична работа, пренесува „Ројтерс“.

„Но, сега разгледаме малку поинаква форма и тој облик е безбедност и отворање и веројатно ќе создадеме различна група за тоа“, рече Трамп.

Американскиот претседател сепак рече дека борбата против Ковид-19 не е завршена.

„Мисијата ќе заврши кога сето ова ќе биде готово“, рече Трамп.

Видео на денот