Трамп против милијардерот Блумберг: „Малиот Мајкл нема да успее“

Американскиот претседател Доналд Трамп денес изјави дека поранешниот градоначалник на Њујорк, Мајкл Блумберг, нема да успее доколку влезе во трката за Белата куќа, пренесе „Индекс“.

– Малиот Мајкл нема да успее, го нема она што е потребно за успех – оцени Трамп, велејќи дека со ниту еден кандидат за претседателските избори во 2020 година не би сакал да се наптреварува како со Блумберг, милијаред како што е тој.

Мајкл Блумберг во март службено објави дека нема да се кандидира. Главната причина беше поради тоа што во трката имаше дваесетина кандидати од редовите на демократите, но и за да не ги намали шансите на поранешниот потпретседател Џо Бајден, кој како и самиот Блумберг, припаѓа на политичкиот центар.

Прочитајте и...  Кризата „удри“ по малите бизниси во Албанија

Но, изворите блиски на Блумберг, како што пренесуваат „Њујорк тајмс“ и Си-Ен-Ен, велат дека сега тој собира потписи неопходни за предавање на кандидатурата во сојузната држава Алабама, која бара кандидатите да се пријават најдоцна до петок.

Блумберг (77) дванаесет годни беше градоначалник на Њујорк. Претседател и основач е на агенцијата за финансико информирање која го носи неговото име. Според оценката на „Форбс“, девети е на листата на најбогати луѓе на светот со имот кој се проценува на 55,5 милијарди долари.

Тој е многу активен во борбата со климатските промени. Според „Индекс“, тој размислувал да се вклучи во трката на претседателските избори во 2016 година, но се откажал за да не ги подели демократите во трката со Доналд Трамп.

Прочитајте и...  Заев и Мицкоски тајно договараат датум за избори

Прочитај повеќе

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција

Манчевски: Вонредната состојба завршува на 30 мај и потоа ќе се соочиме со еден вид безвластие

Слободен печат

Британска компанија која развива вакцина: Можеби ќе треба намерно да заразиме некои луѓе со ковид-19

Слободен печат

Кајакар ги пренесуваше во живо последните моменти од својот живот: Излезе на немирно море и не се врати (ВИДЕО)

Слободен печат

Гутереш: Простување на долговите и на земјите во развој

Слободен печат

Полицајка од Куманово опомената за своето недолично однесување, возела со нозете кренати на волан (ВИДЕО)

Слободен печат