ТРАМП ПРИСТИГНА ВО ЈАПОНИЈА: Од партија голф до Трамп куп, само за да се откаже од царините на јапонските автомобили (ФОТО)

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска пристигна во официјална посета на Јапонија, во текот на која ќе разговара со тамошниот цар Нарухито.

После краткиот дочек на аеродромот, Трамп се упатил во американската амбасада каде го очекуваат деловни разговори.

Посетата на Трамп е дел од дипломатската офанзива на јапонскиот премиер Шинзо Абе, за која аналитичарите велат дека засега ја спасила Јапонија од заштитничките мерки на Трамп.

Фото: EPA / Koji sasahara / Pool

Се очекува премиерот Шинзо Абе да оди на голф со Трамп, а потоа и на сумо натпревар, каде Трамп на победникот ќе му додели „Трамп куп“, изработен во САД.

„Од сите држави на светот, јас сум почестен гост на најголемиот настан кој се одржува во последните 200 години“, изјави Трамп.

Прочитајте и...  По двонеделна пауза регистрирани нови случаи на Ковид-19 во Маврово и Ростуше

Претседателот на САД сепак не се откажа од можноста да воведе потенцијално опасни царини на увоз на јапонските автомобили под изговор за заштита на националната безбедност.

Царините се веќе воведени ја јапонскиот алуминиум и челик.

Фото: EPA / Koji sasahara / Pool

Прочитај повеќе

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирус во светот расте пребрзо: Дневно по 100.000 нови случаи

Слободен печат

Помпео: Кина на одвратен начин ја злоупотребува смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Французите ја игнорираа забраната: Нови протести против полициското насилство

Слободен печат

Египет со нов план за Либија, по неуспехот на офанзивата на армијата на генерал Хафтар

Слободен печат

Нови 74 случаи на коронавирус во Србија, почина едно лице

Слободен печат

Комуналните служби извршија дезинфекција на улиците во Карпош 4 (ФОТО)

Слободен печат

Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Слободен печат