Трамп: Преместивме неколку опасни борци на Исламската држава на безбедна локација

Претседателот Доналд Трамп изјави дека САД на непозната локација ги преместиле некои од најопасните борци на Исламската држава, кои се заробени на север во Сирија.

Американскиот претседател на својот Твитер профил објави дека таканаречените „Битлси“ се преместени на непозната локација за да можат да внимаваат на нив, додека трае турскиот воен упад во тоа подрачје.
Турските сили го нападнаа северниот дел на Сирија за да ги поотиснат курдските борци кои ги сметаат за терористи, јавува Ројтерс.

Како што се пренесува, Курдите исто така чуваат илјадници борци на ИД во затвори, па постоела загриженост дека тие би можеле да бидат ослободени ако курдските сили ги остават своите положби.

Како што се пренесува, Трамп не дал прецизна бројка за тоа колку милитанти се преместени од север во Сирија, ниту пак на која локација се наоѓаат сега.

Прочитајте и...  Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Прочитај повеќе

Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Слободен печат

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат