Трамп: Постигнавме трговски договор со Кина! - Слободен печат

Трамп: Постигнавме трговски договор со Кина!

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска на Твитер објави дека САД постигнале договор во првата фаза од обидите за постигнување на конечен трговски компромис со Кина.

Според овој договор, Вашингтон ќе се откаже од воведување на царини на увоз на кинеска роба, планирани за недела, додека Пекинг ќе го зголеми купувањето на американски земјоделски производи.

„Постигнавме детален договор од првата фаза од преговорите со Кина. Тие прифатија многу структурни промени и зголемено купување на земјоделски, енергетски и индустриски производи, но и уште многу други“, напиша Трамп на Твитер.

Тој исто така напишал дека САД ќе намалат некои царини на кинеска роба, кои биле воведени од порано.

Прочитајте и...  Црвен крст: Подготвени сме да понудиме помош за настраданите од земјотресот во Турција

Прочитај повеќе

Вучиќ свикал итен состанок со министрите

Слободен Печат

Републиканците под притисок: Советник има докази против Трамп?

Слободен Печат

Ахмети: Бараме владеење на правото преку ветингот

Слободен печат

„ЖЕТОН ЗА КУЛТУРА“: Бесплатен билет за музеј или претстава доколку не користите автомобил во Виена

Слободен печат

Туристи од Тајван во Шибеник носеле натпис „Не сме од Кина“ (ФОТО)

Слободен Печат

Наскоро на Фејсбук страната на 1ТВ ќе бидат откриени лицата кои стојат зад тивката ликвидација на Боки 13

Слободен печат

Остави Коментар

one × 1 =

Прочитај повеќе

Објавено името на амбасадорот на Велика Британија во ЕУ по Брегзит

Слободен Печат

Странски дипломати ја осудија прекумерната сила на ирачките безбедносни сили врз демонстрантите

Слободен печат

Нова виза по Брегзит: Брз влез во Велика Британија за научници, математичари и истражувачи

Слободен Печат

Макрон: Антисемтизмот неподносливо се враќа

Слободен Печат

Манчевски: Нема системски притисок врз вработените во администрацијата

Слободен печат

Пожар „проголта“ 37 бродови во Алабама, осум лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат