Трамп: Постигнавме трговски договор со Кина!

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска на Твитер објави дека САД постигнале договор во првата фаза од обидите за постигнување на конечен трговски компромис со Кина.

Според овој договор, Вашингтон ќе се откаже од воведување на царини на увоз на кинеска роба, планирани за недела, додека Пекинг ќе го зголеми купувањето на американски земјоделски производи.

„Постигнавме детален договор од првата фаза од преговорите со Кина. Тие прифатија многу структурни промени и зголемено купување на земјоделски, енергетски и индустриски производи, но и уште многу други“, напиша Трамп на Твитер.

Тој исто така напишал дека САД ќе намалат некои царини на кинеска роба, кои биле воведени од порано.

Прочитајте и...  Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Прочитај повеќе

Комисијата за заразни болести утре одлучува за дневниот престој во училиштата

Слободен печат

Порака на лекарка од Хрватска: Правете хигиена на носот со солен раствор, Ковид-19 и другите вируси не го сакаат

Слободен печат

Ризик од „епидемиска кохабитација“: Француски пратеници апелираат на масовна вакцинација против сезонски грип

Слободен печат

Крадци фрлиле око на Студенчишкиот канал во Охрид: Украдена бродска опрема од пловни објекти

Слободен печат

Бизнис заедницата ќе има даночна предвидливост: Министерството за финансии ќе воведе даночен календар

Слободен печат

Сообраќајни контроли на МВР: Нови 339 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ковид-19 во светот низ бројки: Заболени над 31 милион лица, 22 милиона оздравени и речиси милион починати

Слободен печат

Нови услови за пензионирање на маса: Ќе се зголеми ли товарот врз пензискиот фонд?

Слободен печат

Холштајн за предизвиците на земјава во наредниот период: Попис, борба против корупција, правна држава, правосудство

Слободен печат

Во Македонија се дарува крв исто како да нема пандемија!

Дезинфекција на училиштата во општина Карпош пред стартот на новата учебна година

Слободен печат

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат