Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Благоевич е еден од четворицата кои претседателот Трамп денеска ги помилува со намалување на затворските рокови.

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ја намали затворската казна на Род Благоевиќ, поранешен гувернер-демократ на сојузната држава Илиноис, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Благојевиќ беше осуден на 14 години затвор поради, како што укажаа обвинителите, обид да го „продаде” сенаторското место од Илиниос, ослободено по изборот на Барак Обама за претседател на САД во 2008 година.

Благојевиќ, додека беше под истрага за злоупотреба, во 2010 година учествуваше во „Кандидат”, реалното шоу на Трамп, а од фунцијата беше отстранет претходната година.

– Точно, го намаливме затворскиот рок на Род Благоевиќ. Осум години затвор е доволно долго, кажа Трамп денеска на новинарите додека патуваше со авион во Лос Анџелес.

Благоевиќ е еден од четворицата кои претседателот Трамп денеска ги помилува со намалување на затворските рокови.

Прочитајте и...  Најсмртоносен ден за Њујорк, вчера починаа 731 лица

– Претседателот ги скрати затворските казни на четири лица кои ги исплатиле своите долгови пред општеството и во затвор работеле да го подобрат својот и животот на другите околу нив, се вели во изјавата од Белата куќа.

Покрај тоа, Трамп денеска целосно помилува седум лица, вклучувајќи го и бизнисменот Едвард Де Бартоло-помладиот, финансиерот Мајкл Милкен, претприемачот Ариел Фидлер и Бернард Керик, поранешен комесар во управата на полицијата во Њујорк.

Прочитај повеќе

Тестовите на вработените негативни, гостиварскиот центар за јавно здравје повторно ќе биде отворен

Бојана Нојиќ

Франција: БДП намален за околу шест отсто во првото тримесечие од 2020

Починал човек додека трчал на кеј во Скопје

Слободен печат

КСС: Во знак на солидарност за работниците кои добија откази, државата да се откаже од режиски трошоци

Слободен печат

Контактите на децата со родителите да се одржуваат во договор меѓу двајцата родители

Слободен печат

Над 687.000 заразени од коронавирус во Европа, повеќе од 62.000 лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Многу добро да се размисли пред да започне ублажувањето на мерките

Слободен печат

„Емерџинг Јуроп”: Придобивки на С. Македонија од членството во НАТО Алијансата

Слободен печат

Османи: Oд оваа криза да излеземе уште посилни

Владата почнува информативни видеосесии КОВИД-19, прашања и одговори

Горан Наумовски

ЦИА предупредуваше, Трамп игнорираше – Сега ја плаќа цената со човечки животи

Дејан Андоновиќ

Плунката може да содржи еден од симптомите на коронавирусот: На која боја на слузот треба да обратите внимание?

Слободен печат