16 C
Скопје

Трамп: Нема да правам нова партија, тоа се лажни вести

Поранешниот амбасадор на САД, Доналд Трамп порача оти нема намера да формира нова партија што би била ривалска на Републиканската, пренесува „Глас на Америка“. Говорејќи на годишната конференција на Конзервативната политичка акција (ЦПАС) на Флорида, Трамп ги нарече „лажни вести“ извештаите за трета партија.

Трамп во изминатите месеци беше во конфликт со Републиканците кои го отфрлија неговото барање за оспорување на резултатите од претседателските избори и гласаа за негово отповикување.

Обраќајќи се на конзервативната публика, Трамп навести дека е подготвен за повторно да се кандидира за претседател во 2024 година и ги повтори своите дискредитирани и неосновани тврдења дека демократите ги „украле“ изборите во 2020 година, јавува „Глас на Америка“.

Прочитајте и...  „Џонсон и Џонсон“ почна со испорака на вакцини против ковид-19 во ЕУ

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар