Трамп негира соопштение на француското претседателство – Слободен печат
ВестиПланета

Трамп негира соопштение на француското претседателство

Претседателството претходно објави дека групата се согласила Макрон да му испрати порака на Иран и да одржува состаноци со иранските власти

Американскиот претседател Доналд Трамп негираше соопштение на француското претседателство дека Г7 му дозволиле на францускиот претседател Емануел Макрон да испрати порака до Иран во име на групата.

„Јас за тоа не сум разговарал”, рече Трамп.

Претседателството претходно објави дека групата се согласила Макрон да му испрати порака на Иран и да одржува состаноци со иранските власти.

Деталите за пораката не се објавени, но се вели дека целта е да се спречи Иран да се здобие со нуклеарно оружје и понатамошно дестабилизирање на Блискиот исток.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close