Трамп не се согласува со Ердоган: Турската операција во Сирија е лоша идеја

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска соопшти дека САД не ја поддржуваат воената операција на Турција во Сирија, потенцирајќи овој напад е лоша идеја.

– Утрово, Турција, членка на НАТО, ја нападна Сирија. САД не го одобруваат овој напад и ѝ ставија на знаење на Турција дека оваа операција е лоша идеја. Нема американски војници во областа. Од првиот ден кога влегов во политичката арена, јасно ставив до знаење дека не сакам да се борам во оние бескрајни, бесмислени војни – особено оние од кои САД немаат корист – се посочува во пишаната изјавата на Трамп.

Тој додаде дека Турција се обврзала да ги заштити цивилите, да ги заштити религиозните малцинства, вклучително и христијаните, и да се осигура дека нема да се случи хуманитарна криза – и дека тој ќе ги држи за збор.

Прочитајте и...  Светот на струја или на хибрид, Македонија на автоплацеви за половни возила

– Турција сега е одговорна да обезбеди сите борци на Исламска држава (ИД) кои се држат во заробеништво да останат во затвор и е одговорна за тоа ИД да не се реструктуира на кој било начин или форма. Очекуваме Турција да ги почитува сите свои обврски, а ние ќе продолжиме внимателно да ја следиме ситуацијата – посочи американскиот претседател во пишаната изјава, јави Си-Ен-Ен.

Во меѓувреме, Меѓународниот Црвен крст и Меѓународниот комитет на Црвениот крст (ИЦРЦ) објавија соопштенија во кои ја потенцираат нивната загриженост за животите на десетици илјадници луѓе во североисточна Сирија кои живеат во кампови, затвори или во сопствените села и градови. Над 100.000 луѓе во моментов се во камповите во Хасака, Рака и Деир Езор.

Прочитајте и...  Јужна Кореја ќе тестира 200.000 членови на верска група за коронавирус

– Хуманитарниот простор треба да се зачува за луѓето да можат да ја добијат помошта што им е потребна – рече Фабрицио Карбони, директор на ИЦРЦ за Блискиот и Далечниот исток.

Прочитај повеќе

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат

Демант од романското Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

Слободен печат

Билчик: ЕУ нема да ги менува правилата за преговори со Црна Гора

Слободен печат

Во Црна Гора 184 лица под надзор поради актуелниот коронавирус

Слободен печат