Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

На вториот ден на посетата на Индија, американскиот претседател Доналд Трамп одби јавно да се изјасни за контроверзниот индиски закон за државјанство.

За овој закон, кој наводно ги дискриминира муслиманите, се залага неговиот домаќин, индискиот премиер Нерендра Моди.

Кога новинарите побараа коментар за спорниот закон кој предизвика демонстрации во Њу Делхи и трагична смрт на најмалку седум луѓе, Трамп одби да го направи тоа, велејќи дека тоа прашање е во надлежноста на Индија, пренесува „АП“.

Американскиот претседател одговори дека една од темите за разговор со индискиот премиер било и прашањето за верски слободи и дека претседателот на владата на Индија бил, како што рече тој, неверојатен во однос на тоа прашање.

Прочитајте и...  Кина намерно ги криела бројките за заразените лица од коронавирусот

– Тој (Моди) сака луѓето да уживаат во верските слободи – рече американскиот претседател, кој за време на својата претседателска кампања во 2016 година предложуваше воведување на привремена забрана за влез на муслиманите во САД, а потоа успешно имплементираше забрана за патување во САД за луѓе од неколку муслимански земји.

Трамп во Индија: За едни херој, за други непријател

Прочитај повеќе

Уапсени пет белграѓани, измамиле Европејци за над 60 милиони евра

Слободен печат

Се затвори фабрика во Прилеп: Вработен бил во контакт со лице позитивно на коронавирус

Слободен печат

Намален бројот на примени пациенти на интензивна нега во Франција, за 24 часа 471 смртни случаи

Слободен печат

Ангеловска: Буџетот е крвотокот на државата кој го овозможува нејзиното функционирање

Слободен печат

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција

Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Подобро се справуваме од многу други поразвиени земји

Слободен печат

Цената на нафтата се зголеми по твитот на Трамп

МИА Агенција

Заев: Државата финансира 70 отсто од вкупните давачки на компаниите за плата

Слободен печат

Воената команда на НАТО во Европа се вклучува во напорите за спречување на Ковид-19

МИА Агенција

Агресивен маж удри стјуардеса по лице: Погледнете како патник се изживуваше во авион (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради коронавирусот радикални исламисти нападнаа лекари со камења, полицијата едвај ги спаси (ВИДЕО)

Слободен печат.