Трамп не сака промена на иранскиот режим - Слободен печат

Трамп не сака промена на иранскиот режим

Американскиот претседател Доналд Трамп на маргините на Самитот на Г-7 изјави дека воопшто не сака промена на режимот во Иран.

Тој додаде дека не бил изненаден што Франција го покани шефот на иранската дипломатија Мохамед Џавад Зариф на маргините на Самитот на седумте најразвиени земји, додавајќи оти не сакал лично да се сретне со него, бидејќи е прерано за таква средба.

Односите помеѓу Вашингтон и Техеран се тензични откако Трамп ги повлече САД од нуклеарниот договор со Иран, со кој се ограничуваше производството на осиромашен ураниум.

Ситуацијата дополнително ескалира по соборувањето на американски дрон и заплените и нападите врз танкерите во Ормутски Теснец.

Прочитај повеќе

Полушанса во Собранието за законот за обвинителство

Слободен печат

ДИК продолжува да едуцира обучувачи за спроведување на изборниот процес

Чудо во Сибир: Жена падна од девети кат на зграда, стана и си замина (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат

Турција ќе се обиде да спречи нов мигрантски бран од Сирија

Слободен печат

Камерите со технологија за препознавање на лица пристигнува во Лондон

Слободен печат

Жена која допатувала од Кина – втора заболена од корона вирусот во САД

Слободен печат

Остави Коментар

fifteen − 11 =

Прочитај повеќе

Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата за Законот за јавно обвинителство

МИА Агенција

Анкета во САД: 41 отсто од Американците ја поддржале одлуката за убиството на Сулејмани

Слободен печат

ЕУ го именуваше првиот шеф на својата Делегација во Лондон

Слободен печат

Белорусија нема да потклекне на притисокот од Мосвка за обединување

МИА Агенција

БиХ: Со секира ја убил мајка му, а со нож ја нападнал стрина му – Судот го испраќа шест месеци во психијатриска болница

Слободен печат

Сирија: За пет дена се иселија нови 38 илјади луѓе од северозападниот дел на земјата

Слободен печат