Трамп нападнат на Твитер: Ги издаде Курдите и не знаеш да напишеш „Битлси“ - Слободен печат

Трамп нападнат на Твитер: Ги издаде Курдите и не знаеш да напишеш „Битлси“

Објавата на американскиот претседател на Твитер за тоа дека „Битлси“ се префрлени на непозната локација предизвика низа на негативни реакции, меѓу другото и поради спелувањето.

Доналд Трамп на својот Твитер профил напиша дека таканаречените „Битлси“, борци на Исламската држава, се преместени на непозната локација за да можат да ги „држат под контрола“, додека трае турскиот воен упад на тоа подрачје, но „Битлси“, во твитот на Трамп се спелувани како „Beetles“, наместо „Beatles“.

Покрај „лошиот англиски“, илјадници луѓе кои го коментираа твитот на Трамп, му замеруваат на американскиот претседател и на тоа што со повлекувањето на американски трупи на север во Сирија повторно се оживува Исламската Држава и што повторно ги оставил Курдите „на цедило“ и на „милост и немилост на Туците“.

Корисниците на Твитер веќе масовно го користат хаштагот #TrumpBetrayedTheKurds (Трамп ги предаде Курдите).

Фото: Принтскрин

 

Прочитај повеќе

Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат

Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Слободен Печат

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат

Остави Коментар

eighteen + 2 =

Прочитај повеќе

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат

Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Слободен печат

Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Слободен Печат

Ирански генерал доби санкции од САД

Слободен Печат

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Слободен Печат