Трамп најави втор голем предизборен собир, иако бројот на заразени со коронавирус е во пораст

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека за неколку дена ќе го одржи вториот голем предизборен собир во рамките на претседателската кампања за изборите во ноември, и покрај тоа што во некои американски сојузни држави е во пораст бројот на инфицирани лица со Ковид-19.

Трамп планира на 11 јули да одржи митинг на отворено на аеродромот во Портсмаунт во Њу Хемпшир, а за учесниците ќе бидат обезбедени маски.

Од предизборниот штаб на Трамп наведоа дека сите учесници на митингот ќе треба да потпишат „доброволно прифаќање на сите ризици” поради новиот коронавирус и оти кампањата на Трамп нема да сноси одговорност.

Првиот голем митинг се одржа во март, додека пред три недели беше одржан собир на стадионот во Тулси, државата Оклахома, но беше слабо посетен иако Трамп најави дека еден милион луѓе обезбедиле безплатни влезници.

Прочитајте и...  Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

Во САД регистрирани се 2.983.142 заразени лица со Ковид-19, од кои 132.571 починале, а оздравеле 1.289.687 лица.

Прочитај повеќе

Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Слободен печат

СЗО: Над 10.000 новозаразени со коронавирус во Африка

Слободен печат

Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

МИА Агенција

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс” денеска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција

Рекорден број смртни случаи во Австралија за 24 часа

МИА Агенција

Различни ставови како да почне наставата 

МИА Агенција