Трамп најави укинување на санкциите кон Турција

Американскиот претседател, Доналд Трамп, најави укинување на санкциите кон Турција, откако Анкара ја затвори офанзиавата во северна Сирија, пренесе „Би-Би-Си“.

Ова следи откако Русија и Турција се согласија да го продолжат примирјето долж сириската граница, со распоредување на руските воени сили. Турската офанзива почна по неочекуваната одлука на Трамп да ги повлече американските војници од северна Сирија

– Некој друг нека се бори за ова долго крваво мочуриште. Санкциите ќе бидат укинати, освен ако не се случи нешто од што нема да бидеме задоволни – рече Трамп.

Додаде дека Турција го уверила оти ќе престане да се бори во регионот и ќе направи постојан да важи договорениот прекин на оган.

Прочитајте и...  Анкета: Повеќе од една третина од Американците се обиделе да го спречат вирусот со средства за чистење

– Ние ги спасивме животите на голем број Курди – рекол Трамп и напоменал дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган „прави вистинска работа за својата земја“.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат