Трамп на Твитер: Училиштата мора да се отворат на есен

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека училиштата во САД на есен мора да ги отворат своите врати за учениците.

– Училиштата мора да се отворат на есен, напиша Трамп на Твитер.

Светските агенции коментираат дека сè уште не е јасно како американскиот претседател ќе ги принуди властите на сојузните држави да ги отворат училишта и покрај постојаното зголемување на бројот на заразени со коронавирусот.

Училиштата во САД претежно се во надлежност на владите на сојузните држави и локалните власти

Прочитајте и...  Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Прочитај повеќе

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат

Бугарската полиција ги отстрани шаторите на демонстрантите: Уапсени се 12 лица

Слободен печат

СДСМ до Влада со ултиматум до партиите!

Љубиша Николовски

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Бразил издвојува 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хисени: Договор со Белград за една година или целиот процес ќе пропадне

Слободен печат

Регистрирани 297 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Директорот на СЗО го осуди националистичкото присвојување на идната вакцина против коронавирус

Слободен печат

Во Прилеп почнуваат чествувањата за Карпалак

Слободен печат

Град Скопје: Досега пристигнаа 2.249 онлајн апликации за субвенции на набавка на инвертери

Слободен печат

Несекојдневно породување: На скопска Гинекологија се роди бебе во „воден превез“

Слободен печат