Трамп му честиташе победа на Дуда на претседателските избори во Полска

Американскиот претседател Доналд Трамп му честиташе на полскиот колега Анджеј Дуда за обезбедувањето вториот мандат на вториот круг од претседателските избори што се одржаа во неделата.

– Честитки до мојот пријател претседателот на Полска Анджеј Дуда за неговиот историски реизбор! Со нетрпение очекувам да ја продолжиме нашата важна работа заедно во многу теми, вклучително и одбрана, трговија, енергија и телекомуникациската безбедност, напиша Трамп на Твитер.

Конзервативецот Дуда го победи во вториот круг против либералниот градоначалник на Варшава, Рафал Тшасковски со тесна разлика.

Полскиот претседател ја посети Белата куќа кон крајот на јуни, непосредно пред првиот круг на претседателските избори во.

За време на посетата, шефовите на двете држави потврдија дека САД ќе го зголемат бројот на трупите стационирани во Полска. Трамп исто така рече дека некои војници што треба да ја напуштат Германија може да бидат преместени во Полска.

Прочитајте и...  Заев: СДСМ може да формира Влада и со ДУИ и со Алијанса и Алтернатива

Прочитај повеќе

Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци

Слободен печат

Делови од општините Карпош, Сарај и Гази Баба утре без струја

Слободен печат

Над 300.000 заразени со коронавирус во Шпанија

Слободен печат

Пожар во струјомер поради гром во тетовско Сиричино

Слободен печат

Комбинирана настава спас за учениците од септември?

Михаило Донев

Врие во ДУИ: Стравот од одење во опозиција е голем

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борисов: Подготвен сум да заминам во секое време

Слободен печат

МНР: До моментов нема информации за засегнати граѓани на РС Македонија во Либан

Слободен печат

АЕК: Постапка за 5Г до крај на годината преку аукција, поединечни одобренија за сите опсези

Слободен печат

Грција испраќа спасувачки тим во Бејрут

Слободен печат

Кина со остар протест до САД заради најавената посета на американски министер на Тајван

Слободен печат

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс