Трамп може да здивне, Интерпол нема да го гони

Сепак Иран ќе продолжи судски да го гони Трамп и откако ќе му истече претседателскиот мандат.

Интерпол одби да го разгледа барањето на Иран, кој издаде црвена потерница против претседателот на САД Доналд Трамп и побара помош на оваа меѓународна полициска организација во апсењето на Трамп и уште 35 лица, под сомнение дека се вмешани во напад со беспилотно летало во Багдад во јануари, во кое е убиен иранскиот генерал Касем Сулејмани.

Интерпол соопшти дека нема да го разгледа барањето на Иран, што значи дека на Трамп не му се заканува опасност од апсење.

Меѓутоа, како што истакнува АП, обвиненијата укажуваат на зголемени тензии меѓу Иран и САД, кои траат откако Трамп еднострано го повлече САД од нуклеарниот договор со Техеран и светските сили.

Иранскиот обвинител Али Алкасимер рече дека Трамп и уште 35 лица се осомничени за вмешаност во нападот на 3. јануари во кој е убиен Сулејмани, и дека се обвинети за убиство и тероризам, пренесе државната иранска новинска агенција ИРНА.

Прочитајте и...  „Нови мерки, старо другарство“ – гледај театар на отворено (ВИДЕО)

Обвинителот не ги наведе имињата на другите обвинети, но нагласи дека Иран ќе продолжи судски да го гони Трамп и откако ќе му истече претседателскиот мандат.

 

Прочитај повеќе

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат

Шилегов: Клинички центар сега е комплекс со најсовремена инфрастуктура (ФОТО)

Слободен печат

Во Индонезија заразени со Ковид-19 речиси истовремено 54 новинари

Слободен печат

Повторно тепачка во тајванскиот парламент: Пратениците корнеа столчиња и фрлаа шишиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Каде треба да гласате- Проверете дали е променето избирачкото место

Слободен печат

Зголемен број случаи на Ковид-19 во Грција

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Д-р Жан Митрев: Кај некои пациенти кај кои ситуацијата е многу влошена, незнам длаи воопшто може да се помогне

Слободен печат

Судот ја отфрли спогодбата за жртвите на силувачот Харви Вајнстајн

Слободен печат

Три лица заразени со Ковид-19 во Кичево, 70 активни случаи

Слободен печат

Грција на пензионерите незаконски им ги намалувала пензиите

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Американските војници се повлекоа од пет бази во Авганистан

Слободен печат