Трамп критикуваше двајца Врховни судии за нивните либерални ставови

Како што изјави Трамп, судиите Соња Сотомајор и Рут Гинзбург треба самите да се изземат од разгледување на сите дела кои имаат поврзаност со претседателот на САД.

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска искритикува две судијки на Врховниот суд на САД поради нивните либерални ставови.

Како што изјави Трамп, судиите Соња Сотомајор и Рут Гинзбург треба самите да се изземат од разгледување на сите дела кои имаат поврзаност со претседателот на САД.

Во врска со ова тој ја наведе неодамнешната изјава на Сотомајор која содржи критики на адреса на администрацијата на Трамп. Судијката критикуваше зошто кога таа не може да добие случаи на пониски судски истанци, администрацијата веднаш се потпира на Врховниот суд, кој, пак, од своја срана брзо пресудува случаи во корист на Белата куќа.

На прес-конференција по повод резултатите од дводневната посета на Индија, Трамп коментарите на Сотомајер ги нарече „неумесни”.

Прочитајте и...  Милијардерот Гејтс: Лекот и вакцините за ковид-19 не треба да бидат достапни само за оние што ќе платат најмногу

Прочитај повеќе

Лукаревска: Ги обезбедуваме работните места, им помагаме на компаниите и на вработените

Слободен печат

Најголем дневен пораст на бројот на новозаразени во БиХ

Слободен печат

Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Слободен печат

Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески: Македонски концепт се залага за 6 часовен работен ден за работниците во Македонија

Слободен печат

Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Србија 345 новозаразени со коронавирусот, починаa 12 лица

Слободен печат

Спасовски: Никаква обнова нема, само Груевски е обновен во Мицкоски

Слободен печат

Пендаровски: Сребреница е сеќавање на опасниот вирус на нетрпеливоста кон различните (ВИДЕО)

Слободен печат

Пожар на грчкиот остров Евија, на терен 82 пожарникари, авиони, хеликоптери

Слободен печат

Рохани поради коронавирусот забранува бдеења, свадби или забави

Слободен печат

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Слободен печат