Трамп ќе присуствува на Самитот на НАТО во Лондон

Претседателот на САД Доналд Трамп ќе присуствува на Самитот на НАТО во Лондон од 2 до 4 декември, каде има предвидено средби со шефовите на држави и влади на земјите членки на Алијансата, јавија денеска од Белата куќа.

Претседателот ќе биде придружен од првата дама, Меланија Трамп. Двајцата ќе присуствуваат на приемот на нејзиното величество, кралицата Елизабета Втора во Бакингамската палата по повод Самитот.

„Седум децении по своето формирање, НАТО останува најуспешната алијанса во историјата гарантирајќи безбедност, прогрес и слобода за своите членови”, се вели во соопштението.

Трамп има закажано средби со шефовите на држави и влади на земјите членки на НАТО на кои ќе се разгледува „огромниот прогрес на Алијансата во распределба на трошоците, вклучувајќи повеќе од 100 милиони американски долари потрошени за одбрана од 2016 година”.

Прочитајте и...  И осличот од Аргентина е домашен, ако е спакуван кај нас

-Претседателот ќе ја истакне потребата од тоа НАТО да биде подготвена за сите идни закани, вклучително и оние кои доаѓаат од кибер просторот, кои ја оштетуваат нашата инфраструктура и телекомуникациски мрежи, како и заканите од тероризмот”, јавија од Стејт департментот.

Прочитај повеќе

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Слободен печат

Вандализам на ловиштата во Македонска Каменица

Слободен печат

Глас за Македонија од Куманово: Борба против корупција, поддршка за мали семејни фирми

Слободен печат

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фермер под 35-годишна возраст

Слободен печат

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ не смее да каже ни „п“ од правна држава

Слободен печат

Мицкоски: Заев и СДСМ се “доктори по наука” за криминал, пљачка, корупција и национално предавство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Груевизмот и лажниот патриотизам завршија, продолжуваме по вистинскиот пат

Слободен печат

Неофицијални резултати: ХДЗ освои 71 мандат

Слободен печат

Дурловски од Крушево: Јавно ја прашувам Шекеринска дали СДСМ стои зад заложбите на БЕСА со кои се заговара кантонизација на Македонија

Слободен печат

ДАЛИ НИ СЕ ПОДГОТВУВА НОВА КАТАСТРОФА? Во Кина откриен случај на бубонска чума, издадено предупредување од трет степен

Слободен печат

Спасовски: Домашна платежна картичка ќе добијат и пензионерите, стечајците, самохраните родители и невработените

Слободен печат

Николоски: Поддршка на млади земјоделци со неповратни 20.000 евра и до 50 проценти за механизација

Слободен печат