Трамп ја предупреди Москва да не се меша во изборите во САД

Во текот на средбта со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, американскиот претседател Доналд Трамп ја предупреди Москва да не се обидува да се меша во изборите во САД и ја повика да се реши судирот со Украина, соопшти Белата куќа.

Со Лавров разговараше и американскиот државен секретар Мајк Помпео кој порача дека е „неприфатливо” било кое странско мешање во американските избори и на Русија и другите земји им порача дека администрацијата на Трамп ќе го заштити интегритетот на гласањето, пренесе Гласот на Америка.

На прес конференцијата со својот руски колега, со кого во Стејт департментот разговараше за контролата во вооружувањето , Украина, Сирија и Венецуела, Помпео нагласи дека администрацијата на Трамп ќе го спречи мешањето во изборите.

Прочитајте и...  Во исчекување на протоколите, МОН објави прирачник за чистење на училиштата

-Јасно кажав дека тоа е неприфатливо и на Русија јасно и ги изнесов нашите очекувања. Администрацијата на Трамп секогаш ќе работи на заштитата на интегритетот на изборите, нагласи Помпео.

Непосредно пред средбата со Трамп во Белата куќа Лавров повторно ги отфрли обвинувањата дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година.

Тој кажа дека Русија сакала да се објават детали од комуникацијата со Вашингтон која, како што наведе, ќе ја ослободела Русија од обвинувањето дека се меша во изборите, но дека САД тоа го блокирале.

Во соопштението на Белата куќа од средбата меѓу Трамп и Лавров се наведува и дека американскиот лидер ја нагласил својата поддршка за ефикансата глобална контрола во вооружувањето која не ја вклучува само Русија, туку и Кина.

Прочитајте и...  Само бомбите во Хирошима и Нагасаки биле со поголема моќност од експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Само бомбите во Хирошима и Нагасаки биле со поголема моќност од експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен печат

Вељаноски до Пендаровски: Андов не беше суден за тероризам, иако го извести Црвенковски дека не е избран претседател на Собрание

Слободен печат

Франција има најмногу нови случаи на коронавирус од 30 мај

Слободен печат

Во Кина на крајот на јули за коронавирус се тестирале 4,84 милиони луѓе дневно

Слободен печат

Најмногу дожд во Демир Капија, Скопје Петровец и Охрид

Слободен печат

Турција негира дека е зголемен бројот на заразени со коронавирус во туристичките места

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

САД ќе платат до 10 милиони долари за информации за луѓе кои се мешаат во изборите

Слободен печат

Дел од Јапонија објави вонредна состојба заради зголемување на бројот на заразени со коронавирус

Слободен печат

Истражување: Италијанците ги избегнуваат рестораните поради Ковид-19

Слободен печат

Бајден виртуелно ќе ја прифати претседателската номинација на демократите

Слободен печат

Во пожар во болница во Индија загинаа осум пациенти со коронавирус

Слободен печат

Повторно зголемен број заразени со Ковид-19 во Германија – 1.045 нови случаи

Слободен печат