ТРАМП ЈА ПОЗДРАВИ ОСТАВКАТА НА МОРАЛЕС: Јасен сигнал за Венецуела и Никарагва

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска го поздрави потегот на претседателот на Боливија, Ево Моралес, кој по повикот од војската одлучи да си поднесе оставка.

Трамп истакна дека на тој начин Моралес ја сочувал демократијата во таа земја и воедно испратил јасен сигнал за „нелигитимните режими“ во Венецуела и Никарагва, пренесува АФП.

– Оставката на боливискиот претседател е значаен момент за демократијата на западната хемисфера. Овие настани даваат јасен сигнал за нелигитимните режими во Венецуела и Никарагва и за тоа дека демократијата и волјата на народот на крај ќе преовладат – изјавил Трамп.

Фото: EPA-EFE/STR

Моралес, под притисок на војската и повеќенеделните протести во оваа земја, вчера си поднесе оставка, по речиси 14 години минати на власт.

Прочитајте и...  Заев за Груевски: Кога тогаш, ќе се врати назад и ќе си ја одлежи казната во Шутка и Идризово (ВИДЕО)

Тој си ја поднесе оставката како резултат на зголемениот притисок на војската и јавноста, по неговиот реизбор на 20 октомври и протестите кои потоа следуваа поради наводни изборни нерегуларности.

Прочитај повеќе

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на 640 милиони субвенции, загарантиран откуп за земјоделците и 4 милијарди домашни и странски инвестиции

Слободен печат

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

Слободен печат

Заев од Кавадарци: Секоја година ќе ги зголемуваме платите на здравствените работници и соработници до 10 отсто

Слободен печат

РЕКОРДЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ: Флорида потврди 11.458 новозаразени со коронавирусот

Слободен печат

Николоски: Референдумска излезност на 15 јули за обнова на Македонија

Слободен печат

Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Стапија во сила новите уставни амандмани во Русија

Слободен печат

Четворица новозаразени од коронавирусот во Кичево

Слободен печат

Богојески од Крушево: Очекувам сите крушевчани без разлика на нивната политичка припадност да гласаат за Македонски концепт

Слободен печат

Автомобил влетал во група демонстранти на автопат кај Сиетл, две жени повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев од Петровец: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми платите за 25 отсто, пензиите за 20, а ќе ја намали невработеноста под 10 отсто

Слободен печат