Трамп ја повлече номинацијата на генералот Ентони Тати

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече номинацијата на бригадниот генерал во пензија Ентони Тати, кој поранешниот американски претседател Барак Обама го нарече „терористички лидер”, за помошник министер за одбрана задолжен за политика, соопшти Белата куќа.

Соопштението на Белата куќа е објавено еден ден откако портпаролката на Пентагон рече дека Тати, кој не успеа да обезбеди сослушување на американскиот Сенат за да ја потврди номинацијата, зазеде втора, пониска позиција во Министерството за одбрана.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ за утре најави протест пред Влада, а ќе се протестира и во Битола, Струмица, Тетово и Куманово

Поврзани вести

Вонредна состојба нема да има, границите нема да се затворат, ама казни ќе фрчат!

Мирослава Бурнс

Писмена реакција од МАКПЕТРОЛ АД на вчерашното соопштение на РКЕ

СП.

Уште една наставничка од Кавадарци позитивна на ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО | Пендаровски: Не е потребно вонредна состојба бидејќи сега имаме функционално Собрание

Слободен печат

Ќучук: Јас не сум слушнал категорично „не”, дека ќе има блокада од Бугарија

Слободен печат

Над 21.800 албански лани станале италијански државјани, а за 11 години – над 210 илјади

Слободен печат

Остави Коментар